Jste zde

Časoměrné přístroje

Třebaže čas ovlivňuje veškeré biologické dění živých organismů, lidé pravděpodobně velmi dlouho čas měřit vůbec neuměli - můžeme se jen domnívat, že patrně nejstaršími hodinami byla hůl v zemi a délka jejího stínu určovala jednotlivé části dnů. I když lidé původně odvozovali systém měr a vah od částí lidského těla, u měření času to bylo o mnoho složitější, neboť bylo vždy potřeba nějakého, byť primitivního, zařízení k tomu, aby bylo možné jednotlivé části dne či noci odvodit a následně popsat. S největší pravděpodobností rozdělili den na 12 hodin Babyloňané, pravděpodobně proto, že i Měsíc oběhne Zemi přibližně 12krát do roka. Den však trval od východu do západu Slunce, noc byla dělená podobně na 12 hodin. I když hodiny nebyly v průběhu roku stejně dlouhé, toto dělení na 24 úseků zůstalo lidstvu po obyvatelích Babylonu dodnes.

Stopky online

Online stopky na Váš web. Kde získat stopky online ? Seznam vyzkoušených odkazů na stopky online.

Přesýpací hodiny pískové

Dobu vzniku prvních přesýpacích pískových hodin skutečně není možné určit přesně. Zachované písemné zprávy však ukazují na to, že že základní princip přesýpacích hodin pískových byxl již v Asii znám pradávno před začátkem křesťanského letopočtu. Již z doby Archimédovy lze sledovat zmínky o prvních "hodinách" lahvovitého tvaru.

Náramkový chronograf

Chronograf je unikátní univerzální časoměrný přístroj se základním dvouručkovým hodinovým číselníkem a centrální sekundovou ručkou ukazující čas na zvláštní stupnici s velmi jemným dělením. Hodinový stroj chronografu lze stiskem korunky spojit pomocí zvláštního spojovacího a nulovacího mechanismu, jenž je podoben stopkám se sekundovou ručkou.

Stopky - přístroje k měření času

Velmi zvláštní kapitolou přístrojů k měření času jsou chronografy a stopky. Stopky jsou přístrojem k měření času s centrálně uloženým sekundovým hřídelem a rafikou, kterou je možné kdykoliv společně s celým strojem zastavit a následně vrátit do původní nulové polohy. Mechanické stopky nemají hodinový číselník, jaký známe z běžných hodin.

Pražský orloj | Přesný čas online.cz

Orloje patří mezi nejdokonalejší zařízení k měření času ve středověku, tedy 13. a 14. století n.l. Orloj, horologium, je zařízení k měření času; jedná se o věžní hodiny, keré jsou vybaveny zařízeními, která ukazují další časové údaje či astronomické jevy. Orloj je jedním z nejdokonalejších technologických zařízení své doby a mnoho z nich, například i jeden z celosvětově nejznámějších, Pražský orloj ( Staroměstský orloj ).

Stupňové schodové sluneční hodiny

Nejstarší způsoby, jak měřit čas, spadají do doby přibližně 2000 let před naším letopočtem, kdy jejich poslední vývojová fáze končí v 21. století novověku. První časoměrné přístroje bývají rovněž nazývány elementárními a jejich éra končí rozvojem mechanických kolečkových hodin. Do tohoto poměrně dosti širokého časového intervalu patří samozřejmě mnoho různých přístrojů určených k měření času včetně slunečních, kapalinových, ohňových, mechanických, pískových a jiných druhů hodin.

Klasické kukačkové hodiny z jihu Německa 19. stol.

Tradiční kukačkové hodiny jsou známé po celém světě. Mistři hodináři z jižního Německa totiž vytvořili zcela specifický typ hodin se specifickým designem, kdy základem je hodinový stroj, řetízkové závaží ve tvaru šišek, kyvadla, píšťal, popř. píšťaly a gongu. Tyto dřevěné, zpravidla ručně vyřezávané, lakované a bohatě řezbářsky zdobené hodiny jsou nejproslulejším výrobkem jihoněmeckých hodinářů.

Stolní flétnové hodiny

Flétnové hodiny jsou vzácným časoměrným přístrojem, mechanickými hodinami, které jsou vybaveny mechanikou, která otáčí kolíkovým válečkem hracího strojku. U flétnových hodin se jedná funkci a nikoliv formu, která je v popředí -  koneckonců kukačkové hodiny jsou flétnovými hodinami také.

Svícové ohňové hodiny

Poměrně rozšířeným a jednoduchým intervalovým měřením času byly od počátku 13. století svíce s časovou stupnicí. Ukazovaly čas a zároveň osvětlovaly pokoje církevních a světských hodnostářů. Délka noci se obvykle měřila počtem shořelých svící. Na boky svící se někdy připevňovaly kovové hřeby nebo kuličky, které při tání vosku odpadávaly a úderem na kovovou misku svícnu dávaly zvukový časový signál.

Shorttovy mechanické synchronomní volné kyvadlové hodiny

Shorttovy mechanické synchronomní volné kyvadlové hodiny jsou doposud nejpřesnější sestrojené kyvadlové hodiny, které vynalezli v roce 1921 britský železniční inženýr William Hamilton Shortt ve spolupráci s hodinářem Frankem Hope-Jonesem a vyráběné společností Synchronome Co., Ltd. of London ve Velké Británii. Jednalo se o nejpřesnější kyvadlové hodiny, které se kdy komerčně produkovaly.

Stránky