Jste zde

Měření času

První základní jednotky času a střídání dne a noci

Pravidelnost střídáni dne a noci pravděpodobně nejvíce ovlivňuje vznik prvních myšlenek lidské bytosti o čase. Existuje vůbec čas a lze jej pochopit ? Máme se řídit v myšlení kalendářem, který jsme si sami vymysleli, určili a nebo se řídit v lidském konání pohyby planet a hvězd tak, jak je lze sledovat na obloze od vzniku života na Zemi ? Jak bychom měli chápat pojem "jeden den" ?

Jak se na Zemi počítá epocha a letopočet

Rozvojem lidských společností v případě podmínek, za kterých se mohly úspěšně rozvíjet roste potřeba stability, čímž dochází k úspěšnému finančních systémů a spolu s tím pak bankovnictví. Obecně dochází ke zrodu a stabilizaci institucí, a tedy i institucionalismu. Spokojenost, úspěch a rozvoj lidských společností totiž na prosperitě a stabilitě velmi záleží.

Schéma lihýřových věžních hodin 16. století / Přesný čas online.cz

Vratné kroky se používaly především ve velkých hodinových strojích. Nejstarším vratným krokem, který prováztel mechanické hodiny od jejich vzniku po dlohá století je vřetenový krok. Hlavní části kroku ( vřetenového kroku ) tvoří velké krokové kolo, nazývané podle vzhledu rovněž "korunové kolo" a hřídel - vřeteno ( odtud název "vřetenový krok" ) se dvěma přímými paletami.

Rekonstrukce středověkých bicích věžních hodin - 14. století

Zcela samostatnou kapitolou ve vývoji měření času je vynález mechanických hodin. Elementární časové přístroje, jako jsou vodní či pískové nebo sluneční hodiny uzavřely první fázi vývoje chronometrie, tedy vědy o měření času. Převratným vynálezem, který hluboce poznamenal další etapy vývoje, bylo sestrojení prvních kolečkových hodin, s jejichž příchodem začíná první skutečná moderní éra chronometrie.

Stránky

Subscribe to RSS - Měření času