Jste zde

Vše o čase

První základní jednotky času a střídání dne a noci

Pravidelnost střídáni dne a noci pravděpodobně nejvíce ovlivňuje vznik prvních myšlenek lidské bytosti o čase. Existuje vůbec čas a lze jej pochopit ? Máme se řídit v myšlení kalendářem, který jsme si sami vymysleli, určili a nebo se řídit v lidském konání pohyby planet a hvězd tak, jak je lze sledovat na obloze od vzniku života na Zemi ? Jak bychom měli chápat pojem "jeden den" ?

Historie světového času

V dobách, kdy lidé měřili čas podle Slunce, tedy gnómonem, délkou stínu, a vznikají sluneční kalendáře, nastávalo poledne na různých místech v jiný čas, kdy rozdíl činí přibližně 4 minuty na jeden stupeň zeměpisné délky, což činí na rovníku přibližně 111,3 km. V evropské zeměpisné šířce to znamená, přibližně 68 kilometrů ve směru východ-západ. 

Jak se na Zemi počítá epocha a letopočet

Rozvojem lidských společností v případě podmínek, za kterých se mohly úspěšně rozvíjet roste potřeba stability, čímž dochází k úspěšnému finančních systémů a spolu s tím pak bankovnictví. Obecně dochází ke zrodu a stabilizaci institucí, a tedy i institucionalismu. Spokojenost, úspěch a rozvoj lidských společností totiž na prosperitě a stabilitě velmi záleží.

Téměř každé čtyři roky nás čeká přestupný rok

Počet dnů v roce, tedy v roce kalendářním, který není rokem přestupným je 365,242 19 dne, pokud je rok přestupný, jeho délka je 366,24219 dne. Co je přestupný rok ? Přestupný rok je dobou, která odpovídá době 8 789,81256 hodin. Přestupný rok je využíván pro vyrovnání nepřesnosti mezi délkou roku tropického a roku kalendářního.

Převody jednotek času / Přesný čas online.cz

Převody časových jednotek - převody jednotek času. Základní časovou jednotkou je jedna sekunda ( 1s ). Hodiny, tedy aktuální časový interval a jeho hodnotu vyjadřujeme v šedesátkové soustavě, kterou v kombinaci se soustavou desítkovou užívali již starověcí Sumerové v Mezopotámii. Volba čísla 60 není doposud uspokojivě vysvětlena. Jedna z hypotéz například tvrdí, že je tomu tak proto, že číslo 60 má mnoho dělitelů.

Schéma lihýřových věžních hodin 16. století / Přesný čas online.cz

Vratné kroky se používaly především ve velkých hodinových strojích. Nejstarším vratným krokem, který prováztel mechanické hodiny od jejich vzniku po dlohá století je vřetenový krok. Hlavní části kroku ( vřetenového kroku ) tvoří velké krokové kolo, nazývané podle vzhledu rovněž "korunové kolo" a hřídel - vřeteno ( odtud název "vřetenový krok" ) se dvěma přímými paletami.

Hodinový krok je základním prvkem mechanických hodin

Mechanismus hodin lze rozdělit do čtyřech základních skupin, tedy na oscilátor, který je zdrojem časového formátu, krokové ústrojí, zdroj hnací energie, ústrojí přenosové a samozřejmě časový ukazatel. V mechanických hodinách pak navíc dochází mezi těmito prvky k jejich obousměrnému využití, což znamená například přenos energie z kroku na oscilátor a naopak přenos pohybu oscilátoru ve stálých časových intervalech zpět na krok a odtud na hodinový ukazatel.

Schéma hlavních prvků časoměrného přístroje

Funkční ústrojí mechanických hodin, ať již jsou jakékoliv, můžeme rozdělit na čtyři primární funkční skupiny, a to na hnací a převodový mechanismus, krok, oscilátor a ukazatel. Zdroj hnací energie bývá v naprosté většině zabudován přímo v hodinovém ústrojí a tvoří jeho nedílnou sočást, čímž myslíme například bubny s kladkami nebo pérovník s pérem.

Rekonstrukce středověkých bicích věžních hodin - 14. století

Zcela samostatnou kapitolou ve vývoji měření času je vynález mechanických hodin. Elementární časové přístroje, jako jsou vodní či pískové nebo sluneční hodiny uzavřely první fázi vývoje chronometrie, tedy vědy o měření času. Převratným vynálezem, který hluboce poznamenal další etapy vývoje, bylo sestrojení prvních kolečkových hodin, s jejichž příchodem začíná první skutečná moderní éra chronometrie.

Severní Afrika r. 2009
Rozhodně lze říci, a nemusíme se bát naznačit že snad již odpradávna, že vnímání času, a to nejen jako fyzikální veličiny - neboť čas je skutečně relativní, je ve značné míře závislé na kulturních zvycích dané země či státu a na jeho kulturním prostředí. Zapomínat přitom nesmíme na náboženské zvyklosti a podnebí. S časem to zkrátka lidé nemají jednoduché nikde na světě.

Stránky