Jste zde

Zajímavosti a události

Nikolaj Timofejevič Antoškin ( 1942-2021 )

17. ledna 2021 zemřel Hrdina Sovětského svazu, poslanec Státní dumy Federálního shromáždění Ruské federace generál Nikolaj Timofejevič Antoškin ( 1942-2021 ). Generál Nikolaj Antoškin několikrát a opakovaně riskoval vlastní život, spoustu životů zachránil a zejména výrazně eliminoval následky černobylské havárie ( Havárie jaderné elektrárny v Černobylu - 26.04.1986 ).

Černobyl na konci 90. let minulého století

Po havárii a následném výbuchu čtvrtého energobloku Jaderné elektrárny V.I. Lenina se v celém SSSR přestaly jaderné elektrárny stavět. Reaktory typu RBMK již nebyly vystavěny nikde na planetě Zemi. Zasloužil se o to právě Černobyl.

Hydrocephalus - deformovaný lidský plod po havárii v Černobylu

Patnáct let přiznávaly úřady pouze první oběti. Tragedie havárie Černobylské jaderné elektrárny se dostává do obludných sfér machinací, lží, zatajování a překrucování informací. V Černobylu a okolí zemřelo první týden 100 osob

Vasilij Nestěrenko zabránil druhému výbuchu Černobylu

V době, kdy se druhého výbuchu černobylské jaderné elektrárny vědci začali oficiálně obávat, neboť riziko bylo více než reálné, byly povolány největší kapacity z oboru jaderné energie z celého SSSR. Mezi nimi byl i Vasilij Nestěrenko.

Hrdina SSSR generál Nikolaj Antoškin

Třetí den po výbuchu 4. bloku jaderné elektrárny Černobyl byl z Moskvy povolán tehdy generálmajor, nyní Hrdina SSSR a předseda Svazu hrdinů SSSR, generál Nikolaj  Antoškin. Když generál dorazí na místo černobylské tragedie, přelétá ve výšce necelých 200m nad vybuchlým reaktorem.

Likvidátor odstraňuje radioaktivní prach v Černobylu

Nejříve bylo v Černobylu nutné uhasit hořící černobylský reaktor a nějakým způsobem jej zapečetit tak, aby bylo možné dostat se blíž a provést další práce,  neboť stále hoří při teplotě více než 3000° C 1250 t vysoce radioaktivního magmatu, který  vypouští desítky litrů radioaktivních plynů a prachu.

Likvidátor ve službě na Černobylu

Na likvidaci havárie jaderné elektrárny v Černobylu se podílelo více než 500 000 lidí, z nichž mnozí zaplatili životem. Primární likvidace černobylské katastrofy stála více než 18 miliard dolarů a byl zaveden zcela nový černobylský pojem - likvidátor.

Hlídkující vojáci u města Pripjať

Radioaktivní spad po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl byl stokrát vyšší, než součet radioaktivního spadu po výbuchu bomb svržených na Hirošimu a Nagasaki. Osm hodin po katastrofě však dostává Michail Gorbačov pouze kusé informace - zpočátku mu tvrdili, že došlo k požáru a nikoliv k výbuchu.

Stránky