Jste zde
Byly pyramidy zhotoveny podle nebeských těles?
Magazín:
„Tento král nezemře... neboť král patří mezi nezapadající hvězdy," píše se v Textech pyramid pocházejících asi z roku 2345 př. n. 1. Hvězdná obloha výrazně ovlivňovala náboženské a zádušní představy starých Egypťanů. Není proto pochyb o tom, že kněží měli značné astronomické znalosti. Je tedy velmi pravděpodobné, že už v době Staré říše byly pyramidy budovány podle hvězd.
Badatelé však ke své lítosti postrádají písemné zprávy, které by takové tvrzení mohly zcela jednoznačně prokázat
„V Textech pyramid, které byly vytesávány do stěn podzemních prostor pyramid v závěrečné fázi Staré říše, se vyskytují mnohé odkazy na noční oblohu s hvězdami," zdůrazňuje britská egyptoložka Kate Spenceová ‚Jednotlivé nápisy vyryté do stěny pyramidy Amenernheta III. v Dahšúru se odvolávají na přízeň hvězd, které měly pyramidu ochraňovat. Zmíněné texty dokládají, že spojení hvězd a pyramid mělo dlouhé trvání, neboť i královské hrobky Střední říše byly dávány pod ochranu hvězdného nebe." Je zajímavé, že základny většiny egyptských pyramid jsou s poměrně velkou přesnosti zaměřeny na hlavní světové strany. Kamenné kolosy, které byly zbudovány v době 4. dynastie jsou postaveny s odchylkou pouhých několika desetin Cihlových vteřin od hlavních světových stran. Kupodivu pyramidy z následujícího období jsou zaměřeny s mnohem menší pečlivostí. Že by na tom jejich stavitelům už tolik nezáleželo?
V každém případě Egypťané v době 4. dynastie faraonů v duchu svých náboženských představ využívali své astronomické znalosti při zaměřování pyramid
Protože však v jejich době žádná z hvězd, ani Polárka, neukazovala přesný zeměpisný sever, museli ke své orientaci a vytyčení směru použít několik pozorování. Dalším možným řešením mohlo být zaměření dvou hvězd spojených svislou přímkou. Jak ale připomíná Kate Spenceová, „během staletí se... pozice geografického severního pólu V důsledku precese (dlouhodobého periodického pohybu zemské osy) měnila a odraz tohoto posunu je možné vysledovati. v zaměření pyramid `.
Egyptolog Robert Bauval upozorňuje na tzv. větrací šachty vycházející z královy komory Chufuovy (Cheopsovy) pyramidy
Využívá starších měření badatelů .Alexandra Badawyho a Virginie Trimblové a tvrdí, že směřují ke kulminacím (nejvyšším polohám) určitých hvězd. Podle jeho názoru by šachty měly směřovat jižním směrem ke kulminacím Síria a Al Nitaku v souhvězdí Orionu a na opačnou stranu k Thubanu, nejjasnější hvězdě souhvězdí Draka, a Kochabu, druhé nejjasnější hvězdě v souhvězdí Malý vůz. V době stavitelů pyramid kolem roku 2500 př. n. I. Se prý právě hvězda Thuban nalézala nejblíže zeměpisnému severnímu pólu. Orientace na sever byla záměrná, protože staří Egypťané byli přesvědčeni, že nebeský ráj se nachází právě na severu. Jenže známý český egyptolog Zbyněk Žába už před časem zjistil, že Thuban v období, kdy se stavěla Chufuova pyramida, na sever neukazoval. Kdo má tedy pravdu?
Kate Spenceová přišla v roce 2000 s teorií, 'že staří Egypťané hledali sever podle dvou hvězd
Jednou z nich byl Mizar v souhvězdí Velkého vozu druhou pak už zmíněny Kochab v Malém voze. Tyto dvě hvězdy leží na přímce, jež je kolma k linii horizontu. „V posledních tisíciletích tato přímka ukazovala přímo na sever pouze jednou A to v roce 2467 před naším letopočtem," tvrdí britská egyptoložka. Spenceová se domnívá, že na základě této konstelace hvězd orientovali Egypťané pyramidy na sever a právě v roce 2467 př. n. I. pravděpodobně začali vyměřovat a stavět Chufuovu pyramidu. To proto, že je ze všech pyramid k severu orientovaná nejpřesněji. Až doposud byla spojována s rokem 2554 př. n. 1. Všechny pyramidy, které jsou starší než ona, vykazují odchylku od tohoto směru k západu, pozdější pak naopak odchylku k východu. Podle toho, do jaké míry jsou ostatní pyramidy v Gíze odchýleny k severu, určila Spenceová rok zahájení jejich výstavby. Podle ní začala stavba Rachefovy pyramidy v roce 2448 př. n. 1., Menkaureho pak v roce 2415 př. n. 1.
Badatelům nedává spát nejen orientace jednotlivých pyramid vůči světovým stranám, ale i jejich celé rozmístění
V roce 1994 vydal Robert Bauval spolu s Adrianem Gilbertem knihu Záhada Orionu, Oba autoři v ní tvrdí, že rozmístění tří pyramid v Gíze je prý odvozeno od polohy tří hvězd v souhvězdí Orion. Údajně měla na gízské plošině vzniknout jakási pozemská obdoba nebes, jejímž prostřednictvím měli faraonové ovlivňovat dění na celém světě. Ve skutečnosti je důvod uspořádání pyramid v Gíze v jedné přímce překvapivě jednoduchý. Kate Spenceová připomíná, že stavby jsou uspořádány podél okraje skalního útesu, který protíná od severovýchodu k jihozápadu, a vymezuje tak východní hranici plošiny". Svou úlohu podle egyptoložky zřejmě sehrála i snaha ponechat pro každou pyramidu volný průhled, aby duše faraónů mohly volně stoupat k nikdy nezapadajícím hvězdám. Americký archeolog Mark Lehner, který podrobně zkoumal celou gízskou plošinu, zjistil, že malá odchylka stěn pyramid od směřování na světové strany byla zřejmě způsobena snahou vy- rovnat jihovýchodní rohy pyramid do jedné přímky.
Bauvalova teorie přitom vůbec nepočítá s menšími pyramidami královských manželek v Gíze
Královské hrobky jsou seřazeny například i na pohřebišti Abúsíru, kde stojí pyramidy tří faraonů 5. dynastie Sahure, Nefer-irkare a Neferefre, a to tak, aby bylo možné propojit jejich severozápadní rohy jedinou přímkou. Je zajímavé, že obě přímky - Irkare a Neferefre, a to tak, aby bylo možné propojit jejich severozápadní rohy jedinou přímkou. Je zajímavé, že obě přímky - gízská a abusírská - se protínají na dnešním káhirském předměstí Mataréja. Ve starověku zde stávalo náboženské středisko Héliopolis sloužící slunečnímu kultu. Místo průniku obou přímek bylo v chrámu boha Re. Příznivcům odvážné teorie Roberta Bauvala však přesto nedává spát představa, že postavení pyramid v Gíze kopíruje polohu tří hvězd pásu Orionu - Al Nitak, Al Nilam a Mintaka Souhvězdí Orion je na noční obloze vidět západně od Mléčné dráhy kterou starověcí Egypťané nazývali Nebeským Nilem nebo Klikatou vodní cestou. Kupodivu také pyramidy v Gíze jsou postaveny na západním břehu Nilu. Jenže přeneseme-li tento pozemský obraz na hvězdné nebe do doby kolem roku 2500 př. n. 1., kdy ho měli Egypťané vytvořit, zjistíme, že pás tří hvězd Orionu není zobrazen přesně. Velká pyramida je jižní šachtou zaměřena k hvězdě Al Nitak v pásu pyramida je jižní šachtou zaměřena k hvězdě Al Nitak v pásu Oriona, která se právě v roce 2500 př. n. 1. nacházela 45 ° nad jižním horizontem
Porovnáním obou soustav - pyramid a hvězd - zjišťujeme, že nebeská osa a postavení Mléčné dráhy se poněkud odklání stranou
Proč by tedy stavitelé pyramid ,vynakládali takovou snahu o vzájemnou symetrii s postavením hvězd? Abychom dosáhli ideálního spojení uspořádání nebe - Země, musíme pootočit nebesy proti směru hodinových ručiček," tvrdí Robert Bauval. „Dokonalá shoda zobrazení nastane roku 10 500 př. n. l., kdy uspořádaní Mléčné dráhy a tří hvězd Orionu při průchodu meridiánem (zeměpisným poledníkem) odpovídá dráze toku Nilu a pozemskému uspořádání tří velkých pyramid." Znamená to snad, že pyramidy v Gíze byly postaveny už někdy na konci poslední doby ledové, dávno před založením Staré říše, jak tvrdí mnozí záhadologové včetně populárního Ericha von Dänikena? V nejstarších egyptských textech se často píše o čase bohů Zep Tepi, což doslova znamená Poprvé. Egypťané byli přesvědčeni, že se jednalo o skutečnou historickou událost zaznamenanou na hvězdné obloze. Ostatně dodnes sami používáme při pojmenovávání souhvězdí názvy související pro změnu s řeckým bájeslovím. Znamená to snad, že pyramidy byly zbudovány už v čase Zep Tepi bohy? Nebo snad mimozemšťany? Spolehlivou odpověď na tyto otázky zatím neznáme.
AKTUÁLNÍ PŘESNÝ ČAS
Nový obsah
Oblíbený obsah
- 1 of 28
- »»