Jste zde

Židovský kalendář

Velikonoce a velikonoční neděle

Nejvýznamnějším cyklem období jara jsou Velikonoce. Jedná se o zcela samostatný souhrn lidových zvyků a křesťanských svátků trvajících osm týdnů, jenž je včleněn do období mezi dubnem a březnem, a to podle rozdílné časové struktury, než jakou je kalendář civilní, který se odvíjí od ukazatele doslova nejvyššího, totiž Slunce, které kulminuje ve čtyřech základních bodech ovlivňujících život na Zemi.

27. leden - Den obětí holokaustu

Den obětí holokaustu je dnem, jehož poselství je více než hluboké. V České republice je 27. leden časem připomenutí hrůz režimu, který snad neměl do konce minulého století obdoby, tedy hitlerovského nacismu. Právě 27. leden byl vyhlášen Valným shromážděním OSN dne 1. listopadu roku 2005,  připomínající památku více než šesti milionů Židů, kteří se stali oběťmi politiky NSDAP a tehdejšího německého führera - Adolfa Hitlera.

Gregoriánský kalendář a jeho předchůdcové

Jakým způsobem lze oddělit léto od zimy či jaro od podzimu je otázkou, kterou si kladli předkové snad odnepaměti. Faktem je skutečnost, že na jaře Slunce vychází na jiném místě na obloze než je tomu na podzim, a že sluneční kotouč vystupuje v letních měsících výše oproti měsícům zimním. Lze však bez znalosti písma, toho velikého daru, pamatovat na všechny proměny oblohy tak, jak se den ode dne proměňuje sluneční dráha ?

Židovský kalendář

Židovský kalendář  לוח השנה byl převzat od Babyloňanů a definitivně upraven v průběhu 5. století našeho letopočtu. Židovský kalendář   לוח השנה je ve své podstatě spolu s kalendářem mayským nejkomplikovanějším kalendářem všech dob - třebaže se řídí především pohybem Měsíce, je schopen sledovat pohyb Slunce tj. oběh Země  a roční doby, podobně, jako kalendář gregoriánský.

Stránky

Subscribe to RSS - Židovský kalendář