Jste zde

Sumerský kalendář

Gregoriánský kalendář a jeho předchůdcové

Jakým způsobem lze oddělit léto od zimy či jaro od podzimu je otázkou, kterou si kladli předkové snad odnepaměti. Faktem je skutečnost, že na jaře Slunce vychází na jiném místě na obloze než je tomu na podzim, a že sluneční kotouč vystupuje v letních měsících výše oproti měsícům zimním. Lze však bez znalosti písma, toho velikého daru, pamatovat na všechny proměny oblohy tak, jak se den ode dne proměňuje sluneční dráha ?

Sumerský kalendář

Kalendář starých Sumerů, tedy Sumerský kalendář, je systémem pro měření času, který je prvním kalendářem pro měření dvanáctiměsíčních časových úseků. Sumerové, kteří se mnoha významnými vynálezy nesmrtelně zapsali do dějin lidské civilizace vynalezli mimo jiné i kalendář, který vyhovuje šedesátkové soustavě.

Ve Starobabylónské říši došlo k nebývalému rozvoji hvězdářství, astrologie a hvězdopravectví - shromážděním záznamů vzniká první základ pro vznik babylonského kalendáře. Hvězdáři rozdělili oblohu na tři oblasti a vytvářeli seznamy heliakických východů hvězd pro kalendářní účely. Dochoval se prvý text spojující božstva s nebeskými tělesy a souhvězdími, což můžeme popsat jako prazáklad prvního, babylonského kalendáře.

Stránky

Subscribe to RSS - Sumerský kalendář