Jste zde

Gregoriánský kalendář

Gregoriánský kalendář a jeho předchůdcové

Jakým způsobem lze oddělit léto od zimy či jaro od podzimu je otázkou, kterou si kladli předkové snad odnepaměti. Faktem je skutečnost, že na jaře Slunce vychází na jiném místě na obloze než je tomu na podzim, a že sluneční kotouč vystupuje v letních měsících výše oproti měsícům zimním. Lze však bez znalosti písma, toho velikého daru, pamatovat na všechny proměny oblohy tak, jak se den ode dne proměňuje sluneční dráha ?

MDŽ | 8. březen - Mezinárodní den žen

V dobách socialismu byl Mezinárodní den žen jedním z nejvíce zprofanovaných svátků především díky večírkům a kulturních či kulturně-politických akcí, na kterých ženy dostávaly hromadně ženy již tradiční karafiáty či frézie, někde i bonboniéry. Velmi často povinné akce zpravidla u mužů končily hojnou konzumací alkoholu. V obchodech květiny, karafiáty vymizely z pultů a muži se naopak přesunuli do restauračních zařízení. 

Papež Řehor XIII.

Gregoriánský kalendář je používán prakticky po celém světě a Evropu včetně České republiky nevyjímaje. Gregoriánský kalendář se pyšní zajímavou historií. Předchůdce gregoriánského kalendáře, juliánský kalendář, fungoval bez větších problémů. Tropický rok má však délku 365,2422 dne, a je tedy o 11 minut kratší, než předpokládá juliánský kalendář - 365,25 dne. Docházelo tím k postupnému opožďování kalendáře vůči okamžikům, kdy nastává rovnodennost nebo slunovrat.

Stránky

Subscribe to RSS - Gregoriánský kalendář