Na jižním okraji staroegyptského pohřebiště v Abydu na západním břehu Nilu objevil v roce 1899 archeolog William Flinders Petrie hromadu sutě, v níž zkušeným okem odborníka rozpoznal zbytky pyramidy. O tři roky později nález datoval do období vlády Ahmose I. (asi 1539-1514 př. n.1.), prvního faraona 18. dynastie.
S otázkou kdo byli Keltové je spojen zásadní problém. Národ, který dnes označujeme za Kelty, není v antických pramenech vůbec jednotně nazýván tímto pojmem. Nacházíme zde označení od „Keltoi" k „Celtae", od „Galatové" až po „Galové". Jak nazývali sami sebe, není doloženo. Je však jisté, že tyto názvy neoznačovaly žádný národ ve smyslu homogenní společnosti či dokonce národa sjednoceného v jednom státě, ale že se u Keltů stejně jako u Germánů jedná o četné kmeny a kmenové skupiny.
Celoroční výstava unikátních ručně vytvořených modelů strojů podle originálních nákresů Leonarda da Vinci v Brně, jejichž autorem je Miroslav Mužík, nositel Čestné plakety Leonarda da Vinci udělené Asociací strojních inženýrů z.s., rozšiřuje možnosti neobvyklých kulturních zážitků a vzdělání pro děti i dospělé. Modely Leonarda da Vinci v Brně lze na výstavě vyzkoušet a vyslechnout si i výklad autora.
Sv. Ondřej, bratr svatého Petra, apoštol, třebaže byl Židem, nosil právě toto jméno; nebyly nalezeny žádné písemné či jiné důkazy či památky, které by odkazovaly na skutečnost, že by svatý Ondřej měl jméno aramejské nebo hebrejské. Sv. Ondřej je v lidové tradici považován za patrona nevěst, ač právě spojení sv. Ondřeje s nevěstami je neobjasněné.
Svatá Cecilie, patronka hudebníků, umění, zpěváků a těch, kteří se umění věnují. Sv. Cecilie zůstala pannou i v období sňatku s nevěřícím, který přistoupil na to, že i když pochází z patricijské rodiny a stala se křesťankou, nedojde mezi nimi k pohlavnímu sblížení.
Svatomartinské víno je vínem mladým, svěžím, jemným příznakem chuti ovoce; se specifickou barvou a aromatem. Svatomartinské víno, víno svatého Martina, je prvním vínem aktuálního vinařského roku. Svatomartinské víno se výborně hodí ke svatomartinské hostině, kdy na tabuli nesmí chybět Svatomartinská husa, Svatomartinské rohlíčky a samozřejmě pravé mladé Svatomartinské víno.
V současné době nosí jméno Martin přibližně 188400 osob.
Jméno je odvozeno od jména Marta (1.p. Mars), římského boha války. Latinské znění jména ,,Martinus” má tvar přídavného jména, znamená tedy ,,Martův, Martovi patřící”. Tolik jazykově a původ jména nabízí celkem snadný výklad, že tedy Martinus bylo jméno bojovníka, vojáka, nějak zvlášť snaživého římského legionáře, který pobil mnoho nepřátel. Dokonce můžeme jít tak daleko, že bychom spojení s vojenským stavem pokládali za atribut vyjádřený jménem v jistém smyslu honorárně, čestně. Latina zná větší počet jmen, jež jsou vytvořena jako prestižní označení svého nositele, např. Aurelius od aurum, zlato, a byl by důvod domnívat se, že jméno Martinus dostával voják buď při vstupu do určitého zvlášť prestižního útvaru, nebo jako vyznamenání za své hrdinské činy.
Svatý Martin přijíždí na bílém koni; říká se. "Na den 11.11. hospodář s družinou husy jedí a k tomu víno pijíce štědrého Martina chválíce. Žák i páni se raduje, bo koleda se přibližuje. Děvečky a pacholci svobodu mívají, u jiných pánův službu sjednávají." Den svatého Martina tradičně spojujeme s prvním posvícením. Sv. Martin byl v době panování franckého krále Chlodvíka přijat za ochránce křesťanství ve Francii.
1. listopad, tedy 01.11., každým rokem otevíráme vzpomínky spojené s pradávným datem léta roku 609, kdy dochází k církevnímu vysvěcení Pantheonu; původního římského chrámu z 1. st. př. n. l. Svátek všech svatých. Chrám Pantheon byl původně zasvěcen všem římským bohům. Slavnost všech svatých je slavností vzpomínek na zesnulé, kteří již dosáhli věčné blaženosti v lásce Kristově.
Keltové žili v hlubokém souladu s přírodou, což se odráželo o na chápání a praktikování obřadů na významné keltské svátky. Významnou roli hrály v keltském kalendáři slunovraty a rovnodennosti. Zajímavý je keltský stromový kalendář.
Svatá Anežka česká Přemyslovna, poslední dcera českého krále Přemysla Otakara I. a jeho druhé manželky Konstancie Uherské. Vzdělaná, nadaná a moudrá žena, žijící asketickým životem, jejíž nevšední osobnost a skutky poutají pozornost dodnes.
Mezinárodní den studenstva a den boje studentů za svobodu a demokracii - 17. listopad. Mezinárodní den studentstva, někdy též Světový den studentstva, je připomínkou pochmurných dějin a tragických událostí českého národa v období od 28.října 1939 do 17.listopadu 1939 v tehdejším protektorátě Čechy a Morava.
Svatý Martin se narodil roku 316 n.l. jako Martin Tourský. Jeho otec, římský důstojník v římské provincii Horní Panonie, dnešním Maďarsku, již v patnácti letech donutil Martina stát se vojákem. Legenda říká, že jedné temné noci uviděl Martin na ulici polonahého žebráka, který ho žádal o almužnu. Martin ale peníze neměl, a protože chtěl žebráka alespoň ochránit před chladem, rozetnul svůj vojenský plášť na dvě poloviny a jednu mu daroval.
Památka zesnulých připadá vždy na den po svátku Všech svatých Na den 1.11. připadá svátek Všech svatých a den následující Památka všech zemřelých - dušičky. Oba tyto dny vzpomínali pozůstalí na své zemřelé příbuzné a přátele. V tyto dny všichni přicházeli na hřbitovy, kde očistili okolí hrobu, kde pokládali věnce, květiny a zapálili svíčku, aby se pak v tichu pomodlili za spásu duší. Modlitba živých prý pomáhala dušičkám očistit jejich hříchy.