Jste zde
Tradiční lidové zvyky v den sv. Mikuláše
Magazín:
6. prosinec svátek Svatého Mikuláše spojujeme již dob středověkých s bohatstvím a vírou v něj. Právě 6. prosinec, den sv. Mikuláše, byl dobou, kdy uzavíráme, podle lidové tradice, obchodní smlouvy či obchody složitějšího charakteru. Svatý Mikuláš je zejména v evropských zemích patronem nových manželství, šťastných párů; v den sv. Mikuláše svobodné dívky myslí na svého vyvoleného.
Den svatého Mikuláše je již od středověku dnem bohatství
Podle lidových tradic právě i v den sv. Mikuláše ( 6. prosinec ) byly uzavírány důležité obchody a úmluvy či smlouvy o smlouvách budoucích ... Podle jedné z legend oživuje za života sv. Mikuláš zavražděné děti a i z této legendy pochází lidová víra, jenž je rozšířena zejména v alpských zemích, a tedy, že sv. Mikuláš přináší děti na svět a rodičkám pomáhá v těžkých chvílích. V klášterních školách ve Francii vystupuje sv. Mikuláš jako ochránce dětí před neštěstím a nemocemi.
Uvádění biskupa do domu v den sv. Mikuláše
Ve starých českých školách se lze setkat s obchůzkami žáků, které se nazývaly "Uvádění biskupa do domu". V počátcích 16. století měl tuto koledu povolený učitel v Praze, ve Stříbře, ve Slaném, v Městci Králové nebo i v Trutnově. Sama štědrost světce vychází z legendy, která vypráví, že sv. Mikuláš obdaroval tři dcery bezmajetného, zadluženého otce. Sv. Mikuláš, tedy st. Nicolaus, tedy Santa Claus dětem naděluje dárky o vánocích v USA, v Anglii nebo například ve Švédsku. Ve střední Evropě však ke spojení sv. Mikuláše a vánoční nadílky nepřichází. V české tradici se odbývá mikulášská nadílka vždy v předvečer světcova svátku. Veselé mikulášské maškary obcházely domácnosti již za dob středověkých, kdy nejstarší dochované písemné záznamy datujeme přibližně do 14. století a teprve poté se mění na dnes již tradiční nadílku dětem.
Mikulášský průvod v českých zemích
Dle písemných záznamů z 19. století byl například v okolí Litomyšle mikulášský průvod početný ještě koncem 19. století. Přibližně čtvrt hodiny před příchodem "Mikuláše" vstupují do seknice čtyři či dva laufři oznamující jeho příchod. Pokud dostali svolení od hospodáře, vybíhali před stavení a práskáním biče nebo karabáče dávali znamení ostatním, že mohou do stavení vstoupit. Dříve, než se průvod nahrnul do světnice, nahrnuli se zvědavci z okolí a obsazují každé volné místo u stěn. Hajduci pak oznamují příchod svatého Mikuláše a poté vyzývají dospělejší mládež, aby poklekla a modlila se. Následoval vstup muzikantů a zejména průvod, sestávající z až deseti husarů, dragouna s "koněm", přichází selka se sedlákem, ras, Žid, kominík, Smrt a i další zvláštní masky a nechyběla mnohde ani zvláštní "klapačka", kterou představoval mladík v houni s tyčí, na které byla připevněna dřevěná lidská hlava ( nebo i dřevěná lebka ) s velkými čelistmi, které po zatáhnutí za provázek hlučně klapaly. Po vstupu dvou dospívajících chlapců převlečených za anděly, z nichž jeden nesl pokladničku na dárky a druhý koš s dobrotami, vstupuje do stavení sv. Mikuláš oblečen v biskupském ornátě, s mitrou na hlavě a dřevěnou zlacenou či stříbrnou pastýřskou holí. Sv. Mikuláš pak hospodáři v krátkém proslovu uděluje řádnou péči o děti a připomíná život v křesťanské víře. Následně od postavy sv. Mikuláše děti dostávají cukrovinky či sušené ovoce a hospodář vhazuje do pokladničky finanční dar úměrný svým možnostem. Následuje rej masek, kdy dragoun hospodáři odevzdává dopis, tančí husaři předvádějící svou obratnost, kominík vymetal troubu u kamen a postava Žida se snažila, podle tehdejší lidové tradice, něco v domě odcizit a pak zcizenou věc prodat zpět hospodáři ... Zpravidla pak pán domu žádá, aby Žida ztrestal výpraskem, ovšem poté jim přece jen několik krejcarů daroval. Teprve poté, až tradice mikulášského průvodu proběhla se všemi zvyklostmi, průvod se odebírá do dalšího hospodářského stavení.
Mikulášské průvody
Teprve po několika desítkách let se průvod sv. Mikuláše redukuje na postavu sv. Mikuláše, anděly a čerta, případně figuruje i postava Sluhy a Smrti. Třebaže v roce 1786 přinášejí noviny zprávu, že se ničemní muži za Mikuláše a čerty převlékají a straší a nelidsky s dětmi zacházejí. I přesto však přečkávají mikulášské průvody s anděly a čerty až do současnosti.
Mikulášské trhy
Lidovou tradicí se stávají rovněž mikulášské trhy, na kterých se zákazníkům nabízely hračky, vyřezávané figurky, sladkosti a pečivo, jenž se vyrábělo z marcipánového těsta, zpodobňující Mikuláše, čerty, anděly, zvířata, věnečky, ba dokonce i preclíky.
Marcipánová mikulášská abeceda
Marcipánovou abecedu máme dochovánu z roku 1652, kdy se ve formách tvarovala písmena S a G. Na trzích se dále objevují samozřejmě různé figurky z pálené hlíny nebo ručně vyřezávané, zdobené látkou či kůží nebo barevným papírem.
Svatý Mikuláš patronem námořníků, rybářů, převozníků a dětí
Ve středověku byl sv. Mikuláš ochráncem rybářů, převozníků i námořníků a ochraňuje před povodněmi, kdy původem je pravděpodobně legenda o námořnících, které prý sv. Mikuláš zachraňuje na rozbouřeném moři. Tato legenda pravděpodobně vzniká v prostředí byzantském a následně se rozšiřuje rovněž na lid český, což dokazuje i poznámka v Bibli kralické ze 16. století. Patronem mostů a vod jej významně propaguje sv. Jan Nepomucký.
AKTUÁLNÍ PŘESNÝ ČAS
Nový obsah
Oblíbený obsah
- 1 of 28
- »»