Jste zde
Velikonoční neděle
Magazín:
Nejvýznamnějším cyklem období jara jsou Velikonoce. Jedná se o zcela samostatný souhrn lidových zvyků a křesťanských svátků trvajících osm týdnů, jenž je včleněn do období mezi dubnem a březnem, a to podle rozdílné časové struktury, než jakou je kalendář civilní, který se odvíjí od ukazatele doslova nejvyššího, totiž Slunce, které kulminuje ve čtyřech základních bodech ovlivňujících život na Zemi.
Termíny Velikonoc a velikonoční neděle závislé na jarní rovnodennosti
Datum Velikonoc je stanovené pevně, kdy jarní rovnodennost připadá každým rokem na 24. březen. Právě tento termín se však ocitá v poměrně dlouhém velikonočním období, tedy v době šesti týdnů postních, které chápeme časem příprav a následném období svátků velikonočních, které zahrnují pašijový a následující velikonoční týden, který značí primární důvod k oslavám - den připomínající zmrtvýchvstání Krista, kterému předchází Velká noc. Právě tento svátek, který dnes nazýváme Boží hod velikonoční, který se v přesném datu každoročně mění, vypočítáváme jiným systémem než běžný civilní kalendář, který je v podstatě kalendářem solárním, tedy slunečním kalendářem..
Židovský lunární kalendář a výpočet data Velikonoc
Již od dob starověkých s ohlasem na židovský kalendář se datem stanovují podle oběhu Měsíce, tedy podle lunárního kalendáře. Jak však víme, oběh Měsíce se a Slunce se nepřekrývá, což činí výpočet data Velikonoc mírně složitějším. Jak tedy vypočítat datum Velikonoc ? Boží hod velikonoční je první neděle po prvním jarním úplňku, tedy po prvním úplňku následujícím po dni rovnodennosti. Před ním šest týdnů zpětně přichází první postní neděle a přichází jiný čas, tedy období půstu.
Křesťanství a postní období
V křesťanském duchu se období roku neodvíjí v přímé vazbě na přírodní cykly, ale vsouvají se do něj z hlediska víry významné celky, kterými jsou svátky, na které je nutné se připravit, a to jak z duchovního, tak i z materiálního hlediska, což v praxi znamená období klidu, kterým je půst. I to je důvodem, proč, v podstatě proti smyslu běhu času, se jarní znovuzrození a s ním spojené radosti uklidňují a omezují do postní atmosféry. Lidé tak směřují k tělesnému odříkání a duchovnímu soustředění na nejvýznamnější cíle církevního roku. Umučení Krista a jeho Zmrtvýchvstání jsou v církevních dějinách kapitolou nejzásadnější, tvořící prazáklad křesťanské víry.
Jarní pohanské rituály a duchovní sféry života s ohledem na křesťanskou církev
Doba půstu začíná Popeleční středou, tedy dnem, jenž následuje po masopustním úterý - přesně půlnocí z úterý na středu. Právě tento okamžik půlnoci tvoří hranici mezi dvěma protichůdnými obdobími, tedy Masopustu a půstu. Ve středu ráno pak křesťané přicházejí do kostelů ke svátosti přijmutí "popelce" - kříž značený popelem na čelo, kterou udílí kněz se slovy "Pamatuj, že prachem jsi a v prach se navrátíš ...". Tímto symbolickým aktem smrti, který v podstatě vyjadřuje znovuzrození, se kruh roku uzavírá. Tímto, více než tisíc let starým obřadem, se otevírá hluboká symbolika koloběhu života. Filosofická pojednání a rozpravy či lidové hry byly v minulosti jedním z nejoblíbenějších témat s názvem "Spor postu s Masopustem".
Lunární kalendář starověkých Židů a nejvýznamnější výroční židovský svátek
Velikonoce a tedy i půst, jsou svátky pohyblivými tak, jak je ve starověké době předepisoval i lunární kalendář biblických Židů, kteří v tento den dodnes slaví Pesah, nejvýznamnější výroční svátek.. V hebrejštině znamená slovo "pesah" "přechod" - upomínku na jeden z nejvýznamnějších bodů starověké historie židovského národa - jeho vysvobození z egyptského otroctví a příchod do země zaslíbené jim Bohem. Již v době, kdy žil Kristus, byl Pesah, Pasha, hlavním židovským svátkem a na jeho oslavu přijíždí do Jeruzaléma sám Ježíš cca roku 33 n.l. V rámci křesťanské církve se však o Velikonocích slaví děj zcela jiný, a to ten, který Kristus v Jeruzalémě prožívá a završuje tím svůj pozemský život. Bible nám říká, že právě před cestou do Jeruzaléma pobývá 40 dní na poušti, kde se postil a duchovně připravoval na vyvrcholení životní pouti. Křesťanství pak v duchu evangelia předsunuje před Velikonoce čtyřicetidenní období půstu.
Šestitýdenní postní období v přepočtu na kalendář
V přepočtu na kalendář čtyřicetidenní půst znamená šest týdnů půstu, které jsou určeny k duchovním přípravám na dny svátků - ovšem jako doba přípravná je časem méně významným, a tak se do něj vkládaly ty zvyky, které obsah postí neměly, avšak obecně souvisely s jarním obdobím. Jedná se o obřady, které byly natolik v lidové tradici zakořeněny, že je téměř nebylo možné ze svátečních cyklů vynechat. Právě tento svět pověr ilustrují i lidové názvy postních nedělí.
Názvy velikonočních postních nedělí
- Pučálka - první postní neděle, v jejímž názvu slyšíme pučení a rašení v čase předjaří. Pučálkou tak bylo nazváno i jídlo, či samotný čas postu, tedy doba mezi Popeleční středou a první postní nedělí. Obecně víme, že naši předkové měli v oné době předjarní velmi často nedostatek potravin, neboť zásoby byly vyčerpány, a tak lze říci, že doba půstu přicházela takříkajíc v "pravý čas". První postní neděle je rovněž nazývána, zejména v církevních kruzích, nedělí černou, což odvozujeme od barvy šátků, které ženy v tomto období často nosily na znamení smutku z přicházejícího půstu. V oblasti středních Čech se první velikonoční neděle jmenovala i "liščí" spojená se zvykem pečení malých preclíků, které dětem tajně matky pekly a zavěšovaly na stromy s tím, že je přišla obdarovat liška.
- Pražná neděle je nedělí druhou v pořadí, kdy její název je odvozen od jiného jídla známého od středověku; totiž "pražmo", jehož základem byla napučená ochucená obilná zrna
- Kýchavná neděle je třetí nedělí, která je spojena se zvykem proseb za dobré zdraví. Právě jarní, dnes již dobře známé virózy, které jsou spojeny s rýmou a kýcháním daly název třetí neděli postní.
- Družebná neděle - čtvrtá neděle v pořadí je spjata s pořádáním příštích svateb s tím, že právě v tento den se lidé chodívali zvát na budoucí svatbu. V jiných krajích se například scházela mládež k zábavě, k níž se připravovaly koláčky, tzv. družbance. Právě nedělí družebnou je uzavíráno méně známé první postní období.
- velikonoce
- Pasha
- velikonoční zvyky
- velikonoční neděle
- lidové zvyky
- křesťanské svátky
- civilní kalendář
- Letní slunovrat
- zimní slunovrat
- Jarní rovnodennost
- podzimní rovnodenost
- pašije
- Boží hod velikonoční
- Boží hod
- židovský kalendář
- Kristus
- zmrtvýchvstání
- velikonoční týden
- Solární kalendář
- sluneční kalendář
- výpočet data Velikonoc
- postní neděle
- úplněk
- popelec
- svátost popelce
AKTUÁLNÍ PŘESNÝ ČAS
Nový obsah
Oblíbený obsah
- 1 of 28
- »»