Jste zde
Svatý Matěj
Matěj je jménem mužským pocházejícím z hebrejštiny s významem "Dar Hospodinův". Den svatého Matěje je dlouhodobě považován za konec zimního období, konec zimy a počátek probouzení Přírody - skutečný, začátek jara.
Svatý Matěj zvolený dvanáctý apoštol
Právě sv. Matěj je jménem člověka židovského původu, který se stal jedním z dvanácti apoštolů po Jidášově smrti. Svatý Matěj káže Evangelium v Palestině, Africe i Malé Asii. Matěj se stal jedním z dvanácti Ježíšových apoštolů. O životě svatého Matěje nevíme mnoho, dá se říci, že zásadní data ze života sv. Matěje zcela absentují. Některé zprávy uvádějí, že byl pro šíření křesťanské víry ukamenován; spíše však byl sťat sekerou, se kterou je nejčastěji zobrazován; podobně tak zobrazení vidíme i s knihou. Proroctví předpověděla, že dojde ke zradě ...
Život svatého Matěje
Svatý Matěj údajně pocházel z finančně zajištěné betlémské rodiny, původem pravověrný Žid. O tom, že se Matěj stane jedním z Kristových následovníků a poté i jedním z dvanácti apoštolů se zmiňuje podle křesťanského výkladu Starého Zákona Žalm 109 4-8: " 4 Osočují mě za moji lásku, zatímco se modlím. 5 Za dobro mě zavalují zlobou, za mou lásku nenávistí. 6 Postav proti němu svévolníka, po jeho pravici žalobce ať stane. 7 Ať dopadne jako svévolník, až bude souzen; jeho modlitba ať je mu počítána za hřích. 8 Dny ať jsou mu ukráceny, jeho pověření ať převezme jiný " kdy tyto verše se týkaj údajně zrady Jidášovy, což předznamenává nutnost volit jeho nástupce tak, aby byl doplněn počet dvanácti apoštolů - symbolika dvanácti pak vychází z počtu dvanácti hebrejských kmenů. Podle jedné verze byly rozdány losy a právě Matěj byl ten, který si vybral los s nástupnictvím; jiné verze Matějova příběhu říkají, že Matěje určil apoštol Petr. Svatý Matěj patřil k Ježíšovým následovníkům, působil v Judeji či Gruzii, kde údajně umírá mučednickou smrtí stětím sekerou. Svatá Helena, matka císaře Konstantina Velkého, nechává ostatky svatého Matěje přenést do Říma a jejich část se dále stěhuje do německého města Trier - právě umístění částí ostatků svatého Matěje v Evropském městě má za následek uctívání sv. Matěje zejména ve středoevropských zemích.
Svatý Matěj láme ledy a otevírá bránu jaru
Den sv. Matěje se velmi často podle lidových tradic považuje za konec zimy a začátek jara; říkalo se, že svatý Matěj láme ledy. V den svatého Matěje se velmi často věštil ( za nelibé tolerance církve ) zdar žní, zamilovaným se věštilo štěstí, predpovídalo se počasí, narození dítěte i smrt. V oblasti hospodářských pověr svatému Matějovi náleželo výsadní místo. O pomoc a zdárnou úrodu prosili hospodáři i jejich děti - všichni se společně modlili a následně každým stromem v zahradě, sadu, aleji či na poli třásli. V některých oblastech děti klepaly omašlovanou vařečkou do ovocných stromů a prosily svatého Matěje : " Prosím, prosím svatého Matěje, ať nám ovoce hojného dopřeje, kamkoliv zahradě hlas můj se rozleje ..."
Matějská pouť
V Praze má svátek svatého Matěje měl vždy zvláštní význam, neboť právě v den svatého Matěje se tradičně konala první jarní pouť, jejíž tradice je uchována do dnešní doby : slavná Matějská pouť konaná podle písemných pramenů v roce 1595, tedy s tradicí více než 425 let je toho důkazem, neboť byla první jarní poutí nejen v Praze, ale i v Evropě ...
AKTUÁLNÍ PŘESNÝ ČAS
Nový obsah
Oblíbený obsah
- 1 of 28
- »»