Jste zde
Stonehenge
V Jižní Anglii, v hrabství Wiltshire, blízko města Salisbury se nachází jeden z nejstarších kamenných kalendářů, Stonehenge, sestávající z menhirů, tedy kamenných bloků, svisle zasazených do země, kdy stáří nejstaršího kruhu odhadujeme přibližně na 3 200 let. Kruh menhirů a trilitonů, který považujeme za nejstarší, pochází z doby bronzové a stále se nepodařilo uspokojivě vysvětlit přesnost a způsob, jakým byly menhiry a trilitony sestaveny.
Kruh kamenných menhirů Stonehenge v Anglii je do dnešní doby prostoupen tajemstvím, neboť do současnosti se nepodařilo uspokojivě vysvětlit, zda sloužil pouze jako svatyně druidů, tedy keltských duchovních, kteří měli v tehdejší společnosti výsadní postavení. Keltští druidové však nebyli pouze náboženskými představiteli, avšak jednalo se především o váženou keltskou inteligenci; ba dokonce i některé římské prameny uvádí, že se člověk mohl stát druidem až po dvaceti až třiceti letech pilné přípravy. Podle některých teorií opřených o radiokarbonovou metodu datování některých kosterních či biologických vzorků ( části kostí, skořápky ořechů, části větví apod. ) však Stonehenge s Druidy neměl nic společného, neboť Keltové měli přijít na pobřeží dnešní Anglie až téměř o 1000 let později. Jedná se o velmi zajímavý postřeh, který se však opírá právě o metodu, která je podle posledních průzkumů v podstatě velmi nepřesná - nejen, že se hodnota poměr 14C/12C v atmosféře není konstantní, ale i magnetické pole, poloha Země a sluneční záření se léty mění a navíc záleží na tom, jak a kde byly vzorky nalezeny a mnoha dalších faktorech, které na výsledky aplikace této metody mají vliv. O tom si však zkusíme povědět o několik řádek níže.
Stonehenge je jedním z nejzajímavějších výtvorů pravěkých obyvatel Anglie
Stonehenge je však skutečně jedním z nejzajímavějších děl pravěkých civilizací a desítky teorií, které jsou vysloveny o vzniku těchto kruhů menhirů dokládají, že i ve 21. století jsme, podobně jako u egyptských pyramid, v podstatě bezradní. Stonhenge mohl sloužit, a pravděpodobně sloužil k mnoha účelům, tedy jako sluneční hodiny, astronomická observatoř, chrám k uctívání bohů i jako pradávný sofistikovaný nástroj k oslavám letního slunovratu a zimního slunovratu, místo k setkávání a možná i jako nemocnice - lidé, kteří Stonehenge navštívili někdy hovoří o velmi silné energii, kterou Stonehenge, zejména o slunovratech, vyzařuje.
Pojďme si tedy některé teorie o funkci a stavbě Stonehenge připomenout společně :
Teorie o stavbě Stonegenge
Jak uvádí populárně-naučný měsíčník National Geographic Magazine, britští vědci získali téměř stoprocentní jistotu, o tom, jakým způsobem a odkud se vzaly obrovské kamenné bloky, z nichž největší se vyznačuje hmotností až 50 000 kg. Megalitický komplex Stonehenge v Jižní Anglii, tedy kámen, ze kterého byly bloky lámány či vysekávány, podle dřívějších názorů pradávní stavitelé unikátního kamenného komplexu pocházejícího z doby bronzové pochází z kamenů skal Preseli Hills ve Walesu. Podle současných petrografických zkoušek však tomu tak není a výsledek je vskutku překvapivý. S pravděpodobností hraničící téměř s jistotou kameny pocházejí z až 1 500m vzdáleného Pembroke ve stejném hrabství. Dvanáct geologů a archeologů z celé Velké Británie našlo důkazy o prehistorických nástrojích, kamenných klínech a výkopech v lomech Pembroke, které pocházejí přibližně z roku 3000 př.nl, tedy z doby, kdy byla postavena první část Stonehenge.
Jak byly kameny pro stavbu Stonehenge získávány ?
Jednou ze záhady Stonehenge je, že každá jiná neolitická památka v Evropě byla postavena z megalitů dopravených z necelých 10 kilometrů daleko lomů či skal. Největší kamenolom, ze kterého kameny pocházejí, byl nalezen téměř 180 kilometrů od Stonehenge na výběžku Carn Goedog, na severním svahu preseliských kopců. Právě toto místo bylo dominantním zdrojem pro takzvaný skvrnitý dolerit, kdy jeho název je odvozen od bílých skvrn ve vyvřelé modré skále. Ty byly lámány klíny, které pradávní stavitelé zaráželi do puklin skal a pravděpodobně využívali efektu zvětšování objemu dřevěných klínů v rámci procesu vlhnutí po dešti. To klíny pak rozevíraly pukliny a následně pak silou lidských svalů, a i díky tomuto efektu zvětšování objemu klínů, byly obrovské bloky ze skály vylamovány.
Jak byly kameny pro stavbu Stonehenge na vzdálenost 1500m v době bronzové dopraveny ?
Teorií o způsobu přepravy kamenných bloků, které v současnosti tvoří megalitickou stavbu Stonehenge existuje několik a ani jedna z nich není doposud uspokojivě prokázána. Třebaže je původ megalitů známý již více než sto roků, kdy po více než osmdesáti letech práce místo původu kamenů určil britský geolog a archeolog Herbert Henry Thomas ( 1876 - 1935 ). V roce 1923 byl Herbert Henry Thomas prvním, kdo navrhl, že kameny použité při stavbě Stonehenge byly totožné s kameny v Preseli Hills v Pembrokeshire ve Walesu. V roce 1925 získává Murchisonovu medaili geologické společnosti a je dne 12. května 1927 zvolen členem Královské společnosti. Práce Herberta Henry Thomase týkající se Stonehenge se dodnes považuje za nejvyšší autoritu.
- Teorie o využití ledovců : Riolit, hornina sopečného původu, ze které jsou některé bloky vytvořeny, se nachází na ploše pouze několika stovek m2. Je však možné, že se nad pradávnými staviteli slitovala příroda a díky tomu, že se pohyboval ledovec v oné době směrem k místu, kde se Stonehenge dnes nachází, kamenné bloky mohly snadněji po ledu klouzat a nebo díky pohybu samotného ledovce byly kameny samy přesunuty. Tuto možnost nyní vědci považují za nepravděpodobnou s ohledem na to, že se v okolí žádné kameny podobného složení nenacházejí.
- Doprava po vodě : Zdá se, že i možnost přepravy nejtěžších kamenných bloků mohla proběhnout po vodě, a to konkrétně korytem řeky Avon a prostřednictvím Bristolského kanálu prostřednictvím vorů. I tato teorie však mírně pokulhává, neboť obě koryta jsou po souši Stonehenge značně vzdálena, a muselo by tedy dojít i přepravě po souši, což se zdá v podstatě velmi nepravděpodobné. Dokládá to i pokus z roku 2000, kdy byl pouze za použití lidské síly a pět tisíc let starých technologií přesouván megalit na dráhu o délce více než 360 kilometrů. Pokus skončil nezdarem a dotyčnému kameni je dodnes příjemně na dně moře nedaleko přístavu Milford Haven.
- Pneumatiky z proutí : Velmi zajímavou teorií, která se podařila v menším měřítku i úspěšně vyzkoušet, je nápad Garryho Lavina, který vyslovit domněnku, že megality byly přesouvány pomocí proutěných pneumatik, pomocí kterých bylo teoreticky možné přepravovat za pomocí lidské síly a v podstatě docela snadno. Garry Lavin svou teorii prakticky vyzkoušel : obalil kámen dřevem a proutím, kterým kámen následně ještě upevnil. Za pomocí lan a lidské síly bylo možné s kamenem relativně snadno válet po zemi podobně, jako s obří tužkou na stole. Je jisté, že, podobně jako nyní, materiálu na obal kamene byl dostatek a záleželo jen na praxi, síle a šikovnosti pradávných stavitelů, aby megality dopravili na místo stavby podle svých představ. Je třeba uznat, že tato teorie se s ohledem na praktické úspěchy zdá poměrně pravděpodobná.
- Kolébková teorie : Dalším významným praktikem i teoretikem je Wally Wallington, jenž roku 2003 předvádí jednoduchou techniku, která ukazuje, že komplex Stonehenge mohl s dostupnými materiály postavit i jen jeden člověk, který by však musel být dostatečně inteligentní a velmi zručný. Stále však zůstává faktem, že k opracování kamenů a jejich dopravení na místo by stále bylo potřeba mnoho lidí.
- Teorie šamanských kouzel : Pro člověka dnešní doby je téměř nepředstavitelné, že by existovala síla mezi nebem a zemí, která by díky rituálům a šamanským kouzlům uměla rozhýbat kameny a přesunout je silou vůle či kouzel mnoha lidí na místo, které si přejí. Síla myšlenky je však obrovská a pokud se mnoho lidských bytostí soustředí dokonale na jednu a tutéž věc, existuje pravděpodobnost, že se tak i stane. Sílu myšlenky nám ukazuje mnoho náboženských myslitelů či zakladatelů náboženství. Víme, že lidé, kteří věří ve svou myšlenku a umí si jít za svým cílem své vize téměž vždy dosáhují - ať již v běžném životě, ve sportu, v politice či v umění. Ve spojení s kouzly, resp. pradávnými rituály, kterým my dnes pranic nerozumíme, teoreticky bylo možné kameny přesouvat, pokud se na jejich pohyb soustředily tisíce lidí.
- Teorie návštěvy mimozemšťanů : Významným propagátorem teorie návštěvy obyvatel jiných planet je kontroverní autor populární literatury zabývající se návštěvami mimozemšťanů na planetě Zemi, Erich Anton Paul von Däniken, který dlouhodobě zastává názor, který svými knihami bohatě popularizuje; totiž, že planetu Zemi v minulosti navštěvovali mimozemšťané a systematicky ovlivňovali vývoj člověka a lidské dějiny. Je třeba připomenout, Erich von Däniken se může pochlubit překladem svých knih do více než dvaceti jazyků a získaly značnou podporu i despekt odborné i laické veřejnosti. Erich von Däniken je dlouhodobě přesvědčen, že Stonehenge mohlo být postaveno ve spolupráci s mimozemšťany a nebo za pomoci jejich pokročilých technologií, které lidstvu po své návštěvě zanechali - zajímavá je i jeho teorie, která tvrdí, že Stonehenge mohl sloužit jako chrám a astronomický kalendář v jednom. V tweetu ze dne 07.01. 2017 doslova píše : " Kolem Stonehenge a pod Stonehenge v Anglii se neustále objevují nové megality. Všechno je ještě větší - a ještě starší. Svítá ... " Von Däniken tím naznačuje, že jeho teorie o návštěvě mimozemšťanů bude správná, neboť lidé v oné době, podle něj, nemohli mít dostatečné technologické prostředky a dostatečné znalosti astronomie a zdá se, že celý komplex je podstatně starší, než uvádí oficiální badatelé.
Sloužil Stonehenge jako model sluneční soustavy a přesný pravěký astronomický, lunární a solární kalendář ?
I Erich von Däniken zastává názor, že Stonehenge sloužil jako pravěký kalendář, možná model sluneční soustavy a možná i více - jako plocha pro přistávání mimozemšťanů. V každém případě je rozestavení trilitonů a menhirů ještě dnes natolik přesné, že v době letního slunovratu a zimního slunovratu lze Slunce pozorovat v přesném průhledu mezi kamennými bloky a každý rok, ve dny letního slunovratu a zimního slunovratu se v okolí Stonehenge setkávají tisíce lidí, aby shlédly nádherný úkaz, kdy se sluneční paprsky začnou pohybovat od patního kamene přesně na místo, kde se nachází oltář. Tím vlastně lidé potvrzují Dänikenovu teorii o Stonehenge jako o místu prastaré astronomické observatoře - Däniken se totiž rovněž domnívá, že Stonehenge znázorňuje, resp. znázorňoval tehdejší model sluneční soustavy o devíti planetách. V této souvislosti je zvláštní, že právě Pluto bylo ze seznamu planet vyjmuto, a tak se nyní, od roku 2006 Pluto mezi planety neřadí. Kde však lidé doby bronzové získali tak vynikající znalosti sluneční soustavy, když právě Pluto bylo objeveno až v roce 1930 americkým astronomem Clydem Tombaughem ( 1906 - 1997 ) ?? Tato otázka zůstane pravděpodobně navždy nezodpovězena ...
Legendy o stavbě Stonehenge
První písemná zmínka o Stonehenge pochází z díla Historia Regum Britanniae ( Historie králů Británie ) oxfordského katolického kněze, historika, básníka a spisovatele Geoffreyho z Monmouthu z roku 1136 n.l., kdy tvoří jedno ze stěžejních děl středověké literatury "Matter of Britain", legendárním materiálem spojeným s Velkou Británií a Bretaní a je považováno za primární artušovskou literaturu. Podle Geoffreyho z Monmouthu vystavěl za pomoci tajemných magických rituálů Druid Merlin, aby zde angličtí šlechticové přísahali věrnost králi Artušovi. William Stukeley a John Aubrey na přelomu 17. a 18. století pak přispívají ke znázornění Stonehenge jako chrámu druidů a nejvýznamnějšího místa keltské kultury.
Stavba Stonehenge a její průběh
Podle nejnovějších údajů se na místě, kde se lidé dnes mohou pohledem na Stonehenge pokochat, se nacházelo osídlení již přibližně v roce 7000 př.n.l. na základě nálezů lidských a zvířecích kosterních pozůstatků. Základy megalitické stavby tak jsou tvořeny kostmi, především zvířat, což pak dokladuje, že význam místa, na kterém se Stonehenge nachází je skutečně značný - lidé toto místo zkrátka vyhledávali takřka odnepaměti a zvláštní je, že se podařilo prokázat 156 atronomických jevů, které lze prostřednictvím Stonehenge pozorovat díky významnému badateli a astronomovi Geraldu Hawkingovi ( 1928 – 2003 ). S výzkumem Stonehenge však započal zejména spisovatel, starožitník a průkopník archeologie John Aubrey ( 1626 - 1697 ), který si rovněž všiml některých astronomických jevů, které Stonehenge nabízí a začal tak potvrzovat nejznámější teorii, kterou mnoho vědců zastává dodnes, že totiž Stonehenge sloužil jako velký pradávný astronomický kalendář.
Čtyři fáze stavby Stonehenge
Průběh stavby Stonehenge se podle oficiálních údajů udál v podstatě ve čtyřech až čtyřech fázích, kdy nejstarším kruhem je oblast o přibližném průměru 110 metrů vybudovaným přibližně v roce 3100 př. n., jenž je z vnější strany tvořen příkopem a z vnitřní strany zeminovým valem. Nejdříve pak byly na místě dnešního Stonehenge vybudovány dva kruhové valy ohraničující jeden příkop narušený jen na severovýchodě místem, kde se dalo do kruhu vstoupit. Kousek od vstupu pak osamoceně hlídal patní kámen, který byl prvním kamenem ve Stonehenge. Je zvláštností, že příkopy se pravděpodobně vůbec nevynášely a díky tomu jsme v současnosti mohli provést datování jeho obsahu moderními metodami. Vystavěný val vnitřní byl o poznání vyšší než val vnější a je velkou zvláštností, že u naprosté většiny podobných megalitických staveb se nachází vyšší val před příkopem, avšak u Stonehenge tomu je přesně naopak a zatím se nepovedlo nikomu rozumně vysvětlit, proč je tomu u Stonehenge právě takto.
Severovýchodní vstup pak byl vybudován tak, aby osoby nacházející se přesně uprostřed Stonehenge mohly v průběhu letního slunovratu pozorovat východ slunce naprosto přesně u paty patního kamene, o kterém se dnes archeologové domnívají, že stál v dávných dobách rovně. Uvnitř těchto valů padesát šest Aubreyho jam na kružnici o průměru 88 metrů - tyto jámy objevil právě onen John Aubrey. Jako poslední pak byly pravděpodobně vztyčeny čtyři statické kameny kolmé na linii letního slunovratu.
V druhé fázi, přibližně v letech 2900 př.n.l. až 2400 př.n.l. pravdědpodobně došlo ke vztyčení modrých kamenů a výstavbě dřevěné palisády. Rovněž se archeologové domnívají, že ve druhé fázi došlo k rozšíření vstupu a vybudování dvanáct metrů široké cesty lemované valy a kameny, která vedla přímo až k řece Avon, což činí přibližně tři kilometry.
Třetí fáze stavby Stonehenge, o které si v podstatě nejsme jisti jak dlouho trvala, hovoříme jako o fázi nejdelší, ve které se událo nejvíce změn. Třetí fázi řadíme přibližně do let 2550 př. n. l. – 1600 př. n. l. došlo ke vztyčení modrých kamenl do dvou soustředných kruhů a umístění oltářního kamene. Přibližně o sto až dvě stě let později byly modré kameny odstraněny a Stonehenge začal získávat podobu, v jaké jej známe v současnosti. V kruhu třiceti metrů byly vztyčeny padesátitunové pískovcové bloky, které obklopovaly pět trilitonů ( to jsou ony vztyčené bloky, které podepírají jeden vertikálně uložený ) sestavených jihovýchodně do tvaru podkovy. Následně pak došlo k umístění některých modrých kamenů do oválu uvnitř a následně do tvaru kružnice mezi podkovou trilitonů a kruhu. V současnosti se má za to, že právě v tomto období byl Stonehenge dokončen, neboť oltářní kámen se tak stal středem dvou kruhů a dvou podkov, neboť kruh modrých kamenů byl přestavěn rovněž do tvaru podkovy.
Čtvrtá fáze výstavby Stonehenge se udála přibližně okolo 2400 př.n.l. a spočívala ve vybudování dvou kruhů jam okolo hlavního kruhu, které měly s vysokou pravděpodobností sloužit k tomu, aby se funkce Stonehenge rozšířily, avšak ke vztyčení kamenů již z navěky neznámého důvodu nedošlo.
K čemu vlastně Stonehenge sloužilo a jaký byl jeho účel ?
Teorií o funkci Stonehenge je skutečně mnoho, například že sloužil(o) jako úžasný a velmi dokonalý astronomický kalendář, památník plodnosti, významný průsečík čtrnácti ley-lines, významné pohřebiště, energetický bod, pravěká nemocnice, svatyně a chrám či mnoho dalšího. Stonehenge patří mezi jedny z nejvýznamnějších unikátů na planetě, a to nejen pro svou záhadnost ve všech oblastech, tedy stavba a její význam jako takový ( podobně, jako např. pyramidy v Gíze či sochy na Velikonočním ostrově ... ), ale samozřejmě pro svou všeobecnou známost mezi vědci i laiky po celá staletí. Dnes již skutečně pravděpodobně jen málokdo přesně zjistí, k čemu vlastně Stonehenge přesně sloužil, a tak si v podstatě můžeme z logiky věci odpovědět sami :
Lze považovat s ohledem na dobu, po kterou lze sledovat první stopy stavby Stonehenge, že v průběhu alespoň prvních tří tisíciletí sloužil v podstatě ke všem účelům, o kterých se dnes domníváme, že by byly smysluplné.
- Stonehenge skutečně může být velmi významným energetickým bodem, s čímž mohou souviset i jeho další potenciální účely. Ve Stonehenge se skutečně protíná 14 tzv. lay-lines, tedy energetických čar, které křižují povrch Země. Tyto čáry jsou energetickými spojnicemi a v místě jejich střetu dochází k silným energetickým výbojům. V některých bodech proutkaři například mohou sledovat, že se jejich virgule začne vytáčet zcela nepochopitelnými směry, někdy se Vám může, máte-li štěstí, zcela zbláznit kompas. Ley-lines jsou hypotetická zarovnání řady míst geografického prostředí, mezi které řadíme starověké památky a megality. Jejich existenci navrhl v roce 1921 amatérský archeolog Alfred Watkins, jehož kniha "The Old Straight Track" výrazně upoutala pozornost veřejnosti. Samotné téma ley-lines je samozřejmě vělmi kontroverzní a pro mnohé archeology je tato myšlenka pouze ve fázi dohadů. Faktem zůstává, že tyto ley-lines skutečně mají své průsečíky, na kterých lze nalézt mnoho významných památek, chrámů, náboženských ( sakrálních ) či liturgických staveb a pohřebišť. Náhoda ? Možná ... pokud se však Stonehenge nachází na významném průsečíku těchto linií, jeho léčivé či paranormální účinky na lidskou mysl i tělo by dávaly smysl. Mnoho návštěvníků Stonehenge totiž popisuje velmi zvláštní pocit "prožitku" tohoto místa, na které již nikdy nezapomene. Není bez zajímavosti, že tuto teorii podporuje případ
- Stonehenge jako pohřebiště se pravděpodobně začlo používat pouze pro významné osobnosti tehdejších kultur, což jednoznačně potvrzuje skutečnost, že si tohoto místa lidé velmi vážili odpradávna. Lid zvoncových pohárů, který takto označujeme proto, že do kruhových hrobů umisťovali poháry na pití ve tvaru zvonce, patřil mimo jiné mezi jednu z kultur, která se podílela na stavbě Stonehenge. Tato kultura žila velmi výrazným komunitním životem a z mnoha dalších indicií lze usuzovat, že uctívali Slunce. Právě proto možná přestavěli Stonehenge do tvaru, který výrazněji vyhovoval astronomickým událostem, zejména slunovratům a novoluní. Prvními staviteli pak byli "Windmillští lidé", kteří se živili zemědělstvím, stavěli velké kamenné kruhové hrobky a uctívali cokoliv symetrického; kružnice zejména. Své stavby orientovali ve směru východ - západ.
- Z úcty k zesnulým i k životu, k bohům a energii přírody pak samozřejmě Stonehenge mohl sloužit jako pravěká "nemocnice" - energie Země, předků, Slunce a bohů mohla spolu s vírou v uzdravení činit v oněch dobách doslova zázraky. Pro lidstvo 21. století je pak skutečný zázrak stavba samotná.
- Stonehenge jako liturgické místo a sofistikovaný astronomický kalendář, který sloužil k určování dob slunovratů, novoluní a mnoha dalších astronomických událostí je nejpravděpodobnější teorií jeho funkce. V dobách staletí se však mohl jeho účel průběžně měnit v závislosti na náboženských a jiných rituálech. V této souvislosti je třeba připomenout již zmíněného Geralda Hawkinse a jeho knihu "Stonehenge decoded", ve které položil základy archeoastronomie, tedy odvětví archeologie zabývající se astronomickou orientací pravěkých památek.
Těžko říci, zda se nám podaří všechna tajemství Stonehenge : jedná se o stavbu záhadnou, mystickou, plnou neznámého; kamenný velikán nám již pravděpodobně nikdy neodpoví.
- Stonehenge
- doba bronzová
- druidismus
- druid
- letní slunovrat Stonehenge
- zimní Slunovrat Stonehenge
- nebeské kalendáře
- nebeský kalendář
- Lunární kalendář
- Solární kalendář
- pravěký kalendář
- pravěká astronomie
- triliton
- menhir
- menhiry
- stavba Stonehenge
- astronomický kalendář
- kalendář Stonehenge
- archeoastronomie
- astronomie
- archeologie Stonehenge
- kamenný kalendář Stonehenge
- Stonehenge objevy
- Erich von Däniken Stonehenge
- Síla myšlenky
- energie Stonehenge
- pohřebiště Stonehenge
- Letní slunovrat
- zimní slunovrat
- Stonehenge astrologie
- Stonehenge astronomie
- Stonehenge kalendář
- UFO Stonehenge
AKTUÁLNÍ PŘESNÝ ČAS
Nový obsah
Oblíbený obsah
- 1 of 28
- »»