Jste zde
Biologické hodiny
Kategorie časoměrných přístrojů:
Kategorie:
Biologické, tedy orgánové, často nazývané rovněž cirkadiánní hodiny označujeme soubor všech biologických faktorů, které živým organismům umožňují vnímat čas. Vnímání času živými organismy však samozřejmě není jaksi stacionární, tedy pro všechny organismy shodné, ale samozřejmě se liší. Největší zajímavostí však je, že v podstatě u všech organismů lze vnímání času nejen pozorovat, ale i ovlivnit jak přímo, tak i nepřímo, vnitřně i zvnějšku.
Čas je fenoménem, který dokážeme vnitřně ovlivnit
Čas se tedy stává fenoménem, který sice existuje, ale sami jej dokážeme ovlivnit, ovšem samozřejmě jen z našeho vlastního pohledu a vnímání. Právě vnímání času je velmi hluboká otázka, která by vydala několik knih. Lidé čas nadhodnocují a domnívají se, že plyne pomalu pokud se nudí , pokud mají strach, jsou nervozní a nebo na něco čekají. Pravděpodobně na lidské bytosti působí pocit očekávání jakékoliv události. Pokud nás něco nebaví, může se nám zdát, že do konce této události, ač zbývá půl hodiny, každá sekunda jako by se neuvěřitelně vlekla, jako by trvala samotnou celou hodinu. Podobně tak tomu je, pokud očekáváme, že se začne vařit voda v hrnci, napřiklad na vejce na tvrdo, pokud si přejeme pohostit chutnou svačinou hosta, který však poděkud pospíchá. Voda se z pohledu našeho vnímání nechce vařit ve srovnání s jinými dny, kdy se nám zdá, že začla vařit tak rychle, že jsme si ani nestihli všimnout. Lidské bytosti zkrátka zjišťují, že je obtížné vnímat čas, pokud se nic neděje.
V rámci restrospektivy se však zdá, že období nečinnosti, které se nám zdá jako neuvěřitelně dlouhé se ve vzpomínkách vrací jako kratičký časový okamžik a naopak
Právě při zpětném pohledu se může stát pravdou přesný opak toho, jak se nám původní děj v reálném čase jeví. Časový úsek naplněný činností a vzrušením nám ve vzpomínkách připadá delší, zatímco únavné období plné nudy považujeme za krátký okamžik. Týden cestování a prohlížení památek, relaxace či objevování nového se nám může zdát jako jako třítýdenní zážitek a naopak původně nekonečně dlouhý sotva týdenní pobyt v nemocničním zařízení, který se neuvěřitelně vlekl, v mozku zanechá vzpomínky odpovídající sotva jednomu dni.
Starším lidem plyne čas podstatně rychleji oproti lidem mladším
Pravděpodobně je to způsobeno tím, že pro mladé lidi jsou všechny zážitky, a tedy i všechny vzpomínky čerstvé a nové, jedná se o podněty, které rozšiřují vnímání a obzory, zatímco vzpomínky lidí starších se opakují a tudíž jsou méně zajímavé a lidé je vnitřně vnímají jaksi s nadhledem. V důsledku toho se starším lidem může zdát, že jsou jaksi zkuštěné a tak se zdá, že zabírají méně místa. Dvojnásob to platí u cyklicky se opakujících dějů a nebo zejména u stereotypních činností.
Experimentálně bylo prokázáno, že starší lidé vnímají čas rychleji a mladší lidé pomaleji
Když byla skupina seniorů ve věku 60 - 80 let vybídnuta k tomu, aby odhadla, kdy, podle jejich názoru, uběhly tři minuty, jejich průměrný odhad činil 3 minuty a 40 sekund, zatímco skupina osob ve věku 19 - 24 let odhadovala průměrně 3 minuty a 2 sekundy. Znamená to tedy, že starší lidé se domnívali, že čas běží rychleji, než ve skutečnosti a snažili se podvědomě tomuto tempu vyrovnat tím, že čas jaksi "natahovali". Mladí lidé pak naopak odhadovali spíše méně a nebo přesně 3 minuty
Den, který má 28 hodin ...
Člověk, který je nazýván "zakladatelem amerického výzkumu spánku" , Nathaniel Kleitman, strávil spolu se svým studentem Brucem Richardsonem 32 dní v Mamutí jeskyni v Kentucky 36 metrů v podzemí ve snaze zvyknout si na den trvající 28 hodin. Pravidelně dodržovali pravidelný rozvrh pro příjem potravy, četbu, cvičení a devět hodin spánku. Základ experimentu pak spočíval ve vytvoření šestidenního týdne, kdy každý den by měl 28 hodin. Odpovídá to pak sedmidennímu týdnu o 24 hodinách - tedy 6 x 28hod. = 168 a 7 x 24hod. = 168hod. Znamená to, že lidé, kteří by prožívali dvacetiosmihodinový den by byli vzhůru 19 hodin a následoval by spánek devítihodinový. Za 19 hodin spánku by pak odvedli práce více než za běžných cca 16 hodin, což by bylo užitečné například pro studující.
Jak osmadvacetihodinový experiment dopadl ?
V experimentu uspěl mladší student Richardson, avšak jeho profesor Kleitman nikoliv. Důvodem mohla být skutečnost, že Richardsonovi bylo jen 25 let a tak byl podstatně přizpůsobivější oproti třiačtyřicetiletému Kleitmanovi, který byl již na adaptaci na nové starý - zkrátka jeho tělo již ztratilo potřebnou adaptabilitu..
Měsíční experiment s dvacetiletými
V roce 1994 se Der-Jan Dijk a Charles Czeisler pokusili o podobný experiment, který trval jeden měsíc a bylo do něj zapojeno 8 mužů ve věku dvacet let. Nebylo jim poskytnuto žádné vodítko, podle kterého by věděli kolik je hodin a tak v podstatě ztratili pojem o čase, avšak přiměli je k tomu, aby každých 28 hodin spali 9,333 hodiny. Byla tím prokázána existence cyklu bdění a spánku, kdy právě cyklus bdění je spojen s cykly tělesné teploty a skerece melatoninu. Bylo prokázáno, že cyklus bdění těmito cykly sice je ovlivněn, avak není jim přímo podřízen : proces probouzení totiž je řízeno spíše cykly spánku a bdění oproti cyklům čistě chemickým, které v těle probíhají v podstatě nezávisle na tom, v jakém stavu ( bdělém či spánkovém ) se tělo nachází.
AKTUÁLNÍ PŘESNÝ ČAS
Nový obsah
Oblíbený obsah
- 1 of 28
- »»