Jste zde
Listopad na zahrádce
Listopad na zahrádce
Měsíc listopad je předposledním měsícem v zahrádkářském roce, kdy zahradu připravujeme na zimní období; vrcholí vegetační sezóna. Právě toto období je nejvhodnějším k výsadbě dřevin, zejména těch okrasných. Pravděpodobně nejdůležitějším listopadovým počinem pak je zrytí půdy do hrubých hrud, což zajistí kvalitní vstřebávání vláhy v zimě.
Listopad je pro zahrádkáře nejvhodnějším obdobím ke kompostování
Na zahrádkách se zpravidla nachází mnoho biologického materiálu, který správný zahrádkář využije ke kompostování. Měsíc listopad je rovněž vhodnou dobou k poslednímu posekání trávníků a zejména se snažíme na stromech a pod nimi nenechat žádné ovoce, které by samozřejmě mohlo být napadeno hnilobou. Střídání teplot je v období před nástupem zimy pro zahrádkáře často problémem, a tak patří úspěch připraveným : rostliny je třeba chránit před vymrznutím, což činíme právě kompostem a nebo listy, které přikrýváme chvojím.
Odstranění listí z jezírek a vypouštění vody ze systémů zavlažování
Listí, které v listopadu potrápí jezírka je třeba vždy pečlivě odstranit a snažit se jezírko přikrýt tak, aby bylo padání listí do vody zabráněno. Neměli bychom rovněž zapomínat především na vypuštění vodym ze systémů zavlažovacích a a vylití vody z barelů či jiných nádob, které k zavlažování zahrady využíváme.
Pěstujete na zahrádce růže ? Nezapomeňte je ostříhat
Listopad je na zahrádce rovněž měsícem, kdy bychom neměli zapomínat na seříznutí růží. Stačí zastřihnout či zaříznout svrchní a boční strany; ty které jsou rozrostlé více zarovnáváme do oblouku. Růžím popínavým odstraňujeme zbytky květů. Důležité také je popínavé růže připevnit k opěře.
Pěstujete rádi na zahrádce kořenovou zeleninu ?
Listopad je rovněž ideálním časem k výsevu mrkve, pastrnáku či petržele. Třebaže se na úrodu budete moci těšit až v roce následujícím, přichází nejdříve a například o petrželi se říká, že je mnohem kvalitnější než ta, která bývá vysévána na jaře.
Jak zacházet s listím ořešáků ?
Není žádným tajemstvím, že listy ořešáků obsahují vysoký obsah tříslovin, a tak se rozkládají podstatně pomaleji oproti listům jiných listnatých stromů. Vhodným řešením je posekat se smíchané s listím jiných, například ovocných stromů a vložit do kompostéru - zimní období a kompostér si i s takto tvrdošíjnou lahůdkou hravě poradí.
Nezapomínejme na ovocné rostliny
Samozřejmě podle aktuálního počasí v kalendářním měsíci listopadu lze vysadit ovocné stromy a keře, a to s kořeny volným, a nebo i i s kořenovým balem - v případě kořenového balu zabráníme, dá se říci, šoku rostliny z půdy, která sice ještě není promrzlá, avšak je často velmi chladná.
Chraňme kmeny stromů před zvěří
Je třeba mít na paměti skutečnost, že zejména u neoplocených ( ovocných ) zahrad či sadů může docházet zvěří k okusování kůry stromů, čemuž lze zabránit buď látkami chemickými a nebo samozřejmě oplocením stromu. Nezapomínáme rovněž i na bílení kmenů vápenným nátěrem, čímž nejenže zlikvidujeme parazity, ale zejména, a to je velmi důležité, zabráníme praskání kůry v průběhu slunečných dní. Pokud se na ovocných stromech nacházejí silnější vrstvy mechu,, seškrábeme jej zejména proto, aby si v jarních dnech následujícího roku nevybrala plíseň právě mechy pro svou živnou plochu. Neměli bychom rovněž zapomínat na rouby v případě, že máme v plánu rok příští roubovat
AKTUÁLNÍ PŘESNÝ ČAS
Nový obsah
Oblíbený obsah
- 1 of 28
- »»