Jste zde
Hybridní zatmění Slunce
Hybridní zatmění Slunce trvalo méně než dvě minuty
Maximální délky dosáhne na moři pod Libérií a potrvá 1 minutu 40 sekund. Ovšem od té chvíle se trvání úplného zatměné začne prudce zkracovat a při prvním dotyku stínu s pevninou – na pobřeží Gabunu – potrvá úkaz už pouhou minutu. V místě, odkud bude pozorovat většina expedic včetně té české, se délka zatmění stáhne na pouhých 20 – 15 sekund. Astronomové se navíc budou muset nacházet uprostřed vypočítaného pásu o šířce méně než 25 kilometrů a Slunce budou mít ve výšce menší jak 17° nad obzorem.
Klady hybridního zatmění Slunce pro vědeckou i laickou veřejnost
Toto nesmírně krátké okénko hybridního zatmění Slunce se však vyznačuje pro vědce i svými klady. S ohledem na to, že Měsíc leží při úkazu právě tak daleko, aby se jevil jen o promile svého úhlového průměru větší jak kotouč Slunce, nevynikne při úkazu jen požadovaná koróna, ale rovněž narůžovělá a relativně chladná chromosféra po obvodu měsíčního kotouče. V naprosté většině případů se totiž tento tenký obal po většinu úkazu skrývá za okrajem Měsíce vyjma počátku a konce úplného zatmění, kdy se objevuje na pár sekund jen u jednoho z okrajů Slunce.
" Sluneční zatmění jsou obrovskou výzvou pro výzkum Slunce "
Vědci se snaží tyto vlivy studovat pomocí družicových snímků a různých detekčních metod, ovšem záludné optické hranice jim v tom brání. Ať však již jde o různé difrakční jevy nebo intenzitu jasu sluneční fotosféry, takové přírodní stínítko, kterým je Měsíc, těmito defekty obraz vnitřní koróny a chromosféry nedoprovází. Na pár sekund tak vědcům umožní to, co jen stěží dokázali za dlouhá léta jinými metodami. Jako bonus navíc je hybridní zatmění skutečně vzácným jevem, kdy nastává přibližně dvanáctkrát za sto let.
První hybridní zatmění v digitální době proběhlo 03. 11 2013
Jedná se o první zatmění tohoto typu, které se dokonale svým načasováním přesně trefilo do maxima jedenáctiletého slunečního cyklu v době, která již byla digitalizována - v době, která nabízí technologii digitální fotografie. Poprvé v historii se tím podaří zachytit téměř všechny doposud známé jevy v rámci maxima sluneční aktivity ve sluneční chromosféře i koróně po celém obvodu Slunce ve vysokém rozlišení. Díky vyvíjejícím se matematickým algoritmům pro zpracování digitálních snímků úplného zatmění Slunce profesora Miloslava Druckmüllera, je vědci očekávání hodnotné vysvědčení celé fáze experimentu. V programu je výzkum nabíjení železných iontů ve sluneční koróně na vysoké energie, ke kterému očividně dochází v tzv. přechodové zóně někde v blízkosti sluneční chromosféry. Pohled na polární oblasti, jenž se doposud nepodařil v kompozici s korónou nikdy zachytit v takovém detailu, bude možná významným klíčem vyřešení mnohaletého vědeckého bádání. S daty získané z družice IRIS se tak možná odpovědí dočkáme již několika blízkých letech. Je tedy možné, že pokud se experiment podaří a vše půjde podle plánu, lidstvo bude mít možnost alespoň z části předpovídat kosmické počasí.
Pozorování hybridního zatmění Slunce si vyžaduje specifický přístup
Cesta za unikátním hybridním zatměním Slunce se však samozřejmě mnohá úskalí a především samotné fotografování tohoto jevu si s ohledem na extrémní podmínky vyžaduje nesmírně specifický přístup. Prvním nešvarem všech expedic je samožejmě samotné místo v centrální Africe, kde se hybridní zatmění Slunce bude odehrávat. Vědecké skupiny jsou rozmístěny ve třech státech, a to v Gabunu, Ugandě a Keni. V ostatních státech, kde se hybridní zatmění odehraje se vyskytují válečné nepokoje a pohyb v těch místech se tedy nedoporučuje. Ve středních státech Afriky rovněž mohou návštěvníci rovněž setkat s problémem závažných nakažlivých tropických onemocnění, jako například s malárií. Z hlediska pozorování hybridního zatmění Slunce se však vědecké týmy setkávají s mnohem méně ovlivnitelným činitelem, a to s ohrožením oblačností. V těchto podnebných pásech se tropické počasí vyznačuje častými tropickými bouřemi a prudkými změnami vlhkosti. Tyto vlhkostní změny mohou bohužel vážně poškodit techniku ještě před pozorováním.
Pro pozorování hybridního zatmění Slunce byla použita unikátní technologie
Bude-li počasí k vědcům milostivé, bude pro ně úskalím již jen extrémně krátká doba trvání samotného zatmění, v průběhu kterého je nutné získat co největší objem dat. Za tímto účelem profesor Druckmüller připravil a testoval několik programů a jejich částí, díky kterým bude s to matematicky sesadit data z mnoha fotoaparátů v jeden snímek, kdy právě tato technologie samotným vědcům výrazně ušetří práci a drahocenný čas i peníze. Do každého vhodného místa, kde bude možné hybridní sluneční zatmění pozorovat se vydá hned několik vědců s nejlepšími fotoaparáty a s pokud možno stejnými objektivy, které následně budou snímat předurčené trojexpozice. Každý jednotlivý fotoaparát bude pořizovat jinou sadu dat a jejich sloučením pak následně vznikne výsledný snímek. Pro samotný experiment je tedy velmi důležité, aby žádný z fotoaparátů během pořizování své série dat v průběhu těch několika sekund neselhal.
AKTUÁLNÍ PŘESNÝ ČAS
Nový obsah
Oblíbený obsah
- 1 of 28
- »»