Jste zde
Stolní flétnové hodiny
Kategorie časoměrných přístrojů:
Kategorie:
Flétnové hodiny jsou vzácným časoměrným přístrojem, mechanickými hodinami, které jsou vybaveny mechanikou, která otáčí kolíkovým válečkem hracího strojku. U flétnových hodin se jedná funkci a nikoliv formu, která je v popředí - koneckonců kukačkové hodiny jsou flétnovými hodinami také.
Původ flétnových hodin není znám
Kolem roku 1600 byly jedny z prvních postaveny augsburskými mistry jako luxusní hodiny na zakázku a kolem roku 1760 se objevují ve švýcarské Juře ve formě hodin. Rozkvět výroby flétnových hodin lze pozorovat koncem 18. století. Jednodušší flétnové hodiny byly vyrobeny v letech 1770 až 1850 ve větším množství ve Schwarzwaldu pro majitele restauračních a ubytovacích zařízení jako zábava pro hosty do jídelen či luxusnějších apartmá. Flétnové hodiny byly postaveny pro bohaté, kulturní kruhy obyvatel, tedy pro vzdělané osoby s odpovídajícím porozuměním pro umění a hudbu. Nejjemnější kousky flétnových hodin byly vyrobeny ve Vídni a Berlíně.
Někteří známí hudební skladatelé psali skladby obzvláště pro tento hudební nástroj
Někteří známí hudební skladatelé psali skladby obzvláště pro tento hudební nástroj umístěný ve flétnových hodinách, mezi jinými Georg Friedrich Händel, Wilhelm Friedemann Bach, Carl Philipp Emanuel Bach, Joseph Haydn, Antonio Salieri, Wolfgang Amadeus Mozart nebo i Ludwig van Beethoven. Flétnové hodiny mohou být, třebaže se značným nadhledem, pokládány za zvukové nosiče své doby - navíc nutily hudební skladatele ke komponování v jednom tempu dle převodu hnacího soukolí válce hracího strojku.
Nejslavnější flétnové hodiny
Jedny z nejslavnějších flétnových hodin jsou čtyři kusy, které zhotovil hodinář, knihovník a velký přítel skladatele Josepha Haydna, páter Primitiv Niemecz v roce 1782, kterýžto Haydna rovněž požádal, aby k těmto čtyřem kusům napsal hudubu, což se také stalo. Díky tomu můžeme i dnes slyšet hudbu přesně tak, jakoby hrál Joseph Haydn osobně. Na zámku Elisabethenburg vévody Jiřího I. pak stále ještě stojí podlahové hodiny berlínského dvorního hodináře Louise George vysoké 2,93 m vyrobené okolo roku 1790. Podobné flétnové hodiny z éry Fridricha II. se dochovaly v Postupimském paláci Sanssouci. Tyto flétnové hodiny rovněž pochází z berlínské manufaktury Louise George a nachází se na zdi hostinského pokoje v New Chambers. Další flétnové hodiny se všemi válci a všemi melodiemi zmiňuje soukromé dědictví ze dne 16. listopadu 1797. Krásné, kompaktně zdobené flétnové hodiny na podstavci s připojenou bustou z oblasti Hamburku vyrobené mezi lety 1780-1782 má v inventáři Hamburger Museum für Kunst und Gewerbe ( Hamburské muzeum umění a obchodu ).
Jak zní flétnové hodiny lze poslechnout ve videu výše.
AKTUÁLNÍ PŘESNÝ ČAS
Nový obsah
Oblíbený obsah
- 1 of 28
- »»