Jste zde
Edward Emerson Barnard
Kategorie:
Kategorie osobnosti:
Edward Emerson Barnard patřil k nejvýnamnějším astronomům – pozorovatelům přelomu devatenáctého a dvacátého století. Barnard vynikal nejen úžasným zrakem, kdy pozoroval krátery na Marsu dříve, než byly objeveny moderními teleskopy.
Vynikal nejen úžasným zrakem, kdy pozoroval krátery na Marsu dříve, než byly objeveny moderními teleskopy, ale zejména hvězdy s nejrychlejším známým vlastním pohybem, která je pojmenována na jeho počest.. Barnard se narodil roku 1857 Reuben a Elizabeth Jane Barnardovým. Barnardův otec však umírá dříve, než se Edward narodil. Matka se o něj a jeho bratra musela starat sama a tak se E. E. Barnardovi nedostávalo vzdělání. Do školy chodil jen asi dva měsíce. Matka, aby rodinu u živila se zabývala výrobou voskovaných květin. Malý Edward od začátku snil dozvědět se více o hvězdách, které pozoroval, když ležel ve starém vagóně na zahradě.
Členem americké asociace American Association for the Advancement of Science se stal v roce 1887. Předsedou této asociace byl v té době Simon Newcomb, který mu poradil, aby si nejdříve dodělal matematické vzdělání. Od té doby se Bernard začal vzdělávat v matematice, jejíž základy jako dítě nezískal a na doučování si platil soukromého učitele. Začátkem roku 1881 se oženil s Rhodou Calvert a odstěhoval se do Tennessie i se svojí již invalidní matkou. Zde stále pracoval pro fotografický ateliér, v květnu téhož roku objevil svou první kometu. Ten to svůj objev nenahlásil a proto mu kometa nikdy nebyla započtena do seznamu objevených komet. Tento objev jej ještě více podnítil k hledání nových komet, ke zkoumání hvězd a vesmíru.
Objevení první oficiálně hlášené komety Edwardem Barnardem
V roce 1880 vyhlásil obchodník Hulbert Harrinkton Warner, zakladatel soukromé astronomické observatoře v New Yorku, částku 200 amerických dolarů, že vyplatí tomu, kdo najde novou kometu. V září 1881 se podařilo Bernardovi objevit novou kometu, její objev už řádně nahlásil. Za odměnu 200 amerických dolarů si koupil v Tennessee dům, který rozšířil a zvelebil za další odměny z objevů komet, hvězd a jiných vesmírných těles. Jeho zrak byl doslova proslulý.Pozoroval například opozici Marsu a Slunce, která nebyla přímo naproti Slunci, když se podrobnosti odhalují stínováním. Odhalil tak marťanské krátery v devadesátých letech 20. století, avšak v té době neuvedl žádnou z těchto připomínek.
Stipendium na Vanderbiltově univerzitě
V roce 1883 dostává darem stipendium v Nashvillu na Vanderbiltově univerzitě. Kde pokračoval ve studiu matematiky, fyziky, chemie a pracoval v univerzitní observatoři jako praktický instruktor. V roce 1887 začal působit v nové Lickově observatoři na Mount Hamilton v Kalifornii. Zde objevil pátý měsíc Jupitera, který byl pojmenován Amalthea a za tento objev dostal od francouzské akademie Lalandovou zlatou medaili.
V roce 1897 navštěvuje Anglii, kde obdržel Gold Medal of the Royal Astronomical Society, Zlatou medaili Královské astronomické společnosti.
Profesura praktické astronomie
Roku 1916 objevuje hvězdu ( Barnardovu šipku ), která má největší známý řádný pohyb (pohyb jedné hvězdy vzhledem k ostatním hvězdám). V roce 1919 publikuje katalog tmavých mlhovin.
Od roku 1895 působil na Yerkesově observatoři která patřila k univerzitě v Chicagu jako profesor praktické astronomie.
25. května 1921 mu umírá žena.
Až do své smrti 6. února 1923 pracoval ve Williams Bay ve státě Wisconsin a pohřben je v Nashville.
Díla a objevy
Edward Barnard za svůj život objevil 14 komet + jednu, která mu nebyla nikdy přiznána. Když působil na Lickově observatoři objevil v roce 1892 novu v souhvězdí Vozky.
Byl první, který si všimnul plynných emisí, z nichž odvodil, že v těch místech došlo hvězdné explozi. Jupiterův měsíc Amalthea objevil 9. září 1892. Dne 12. září 1892 na fotografickém snímku objevil objekt, který byl určen jako kometa s periodou oběhu 6,5 roku. Tím se stal prvním astronomem, co objevil kometu pomocí fotografie. Při působení na Yerkeské observatoři v letech 1895 až do své smrti v roce 1923 provedl mnoho detailních pozorování planet a komet, získal širokoúhlé snímky Mléčné dráhy a objevil několik proměnných hvězd.
V roce 1916 objevil hvězdu s nejrychlejším známým vlastním pohybem oproti ostatním hvězdám, která byla pojmenovaná na jeho počest Barnardova hvězda
Barnardova šipka či Barnardova hvězda je hvězda v souhvězdí Hadonoše, která má ze všech hvězd nejrychlejší vlastní pohyb po obloze, který činí 10,34" ročně. Hvězda je od Země vzdálena necelých šest světelných let, je málo hmotným červeným trpaslíkem spektrální třídy M4. Je čtvrtou nejbližší hvězdou od Slunce, po třech hvězdách soustavy Alfa Centauri. Barnardova šipka je stále předmětem studia mnoha astronomů, především díky své blízkosti a poloze na nebeském rovníku. V průběhu pozorování se zkoumaly její vlastnosti, její astrometrie a hledaly se u ní planety. Stáří Barnardovy hvězdy se udává mezi 7 až 12 miliardami let, je výrazně starší hvězdou než Slunce, a pravděpodobně patří mezi nejstarší hvězdy v naší galaxii, nicméně se u ní stále dají pozorovat erupce.
Společně s Maxem Wolfem zjistil, že tmavé regiony v Galaxii jsou ve skutečnosti mračna mezihvězdného plynu a prachu
Společně s Maxem Wolfem zjistil, že tmavé regiony v Galaxii jsou ve skutečnosti mračna mezihvězdného plynu a prachu, zakrývající vzdálené hvězdy v pozadí. Tato mračna začal katalogizovat a značit je podobně jako jsou značeny objekty v Messierově katalogu. První mlhovina dostala značku Barnard 1 a poslední Barnard 370. Tento seznam poprvé zveřejnil v roce 1919 v Astrophysical Journal pod názvem „On the Dark Markings of the Sky with a Catalogue of 182 such Objects“.
Po jeho smrti byl výběr jeho fotografií publikován v díle „A Photographic Atlas of Selected Regions of the Milky Way“, dokončeném v roce 1927 E. B. Frostem, tehdejším ředitelem Yerkesovy observatoře, a Barnardovou neteří M. R. Calvertovou.
Objevené komety
Mezi lety 1881 a 1892 objevil čtrnáct různých komet, z nichž tři byly periodické, a dvě komety, které byly přiznány ještě dalším spoluobjevitelům:
- C/1881 S1
- C/1882 R2
- D/1884 O1 (Barnard 1)
- C/1885 N1
- C/1885 X2
- C/1886 T1
- Barnard-Hartwig
- C/1887 B3
- C/1887 D1
- C/1887 J1
- C/1888 U1
- C/1888 R1
- C/1889 G1
- 177P/Barnard (P/1889 M1, P/2006 M3, Barnard 2)
- C/1891 F1 Barnard-Denning
- C/1891 T1
- D/1892 T1 (Barnard 3) - první kometa objevená díky fotografii, znovuobjevena v roce 2008 jako 206P/Barnard-Boattini
Co nese jméno E. E. Barnarda ? :
- Měsíční kráter Barnard
- Kráter na Marsu Barnard
- Oblast Barnard Regio na Ganymedu
- Asteroid 819 Barnardiana
- Emisní mlhovina Barnard´s Loop v souhvězdí Orionu
- Barnard Hall, hala na Vanderbilt University
- Barnard Astronomical Society, Chattanooga´s astronomy club
AKTUÁLNÍ PŘESNÝ ČAS
Nový obsah
Oblíbený obsah
- 1 of 28
- »»