Jste zde
Říjen na zahrádce
Říjen na zahrádce
Vyhrabáváme listí, sklízíme podzimní plody
Slunce dokáže na sklonku babího léta vyčarovat na zahrádce nezapomenutelné dny. Květinové záhony hýří sytými barvami třapatek, hvězdnic i chryzantém. Do slušivého barevného hávu podzimních barev se pomalu převlékají nejen stromy a keře, ale třeba i listy pivoněk či vinné révy.
Teplý říjen - studený listopad.
Den svaté Terezičky nebývá bez vlažičky.
Svatá Hedvika medu do řepy zamíchá.
Některé keře si svou vrcholnou krásu schovaly až na podzimní dny.
Zvlášť elegantně vypadají v této době drobnými kuličkami obsypané krásnoplodky. Občasné ranní přízemní mrazíky připomínají, že léto nebude nekonečné a že je nejvyšší čas sklidit poslední ovoce i zeleninu, tedy kromě té mrazuvzdorné, jako je růžičková kapusta, zimní pórek, špenát, kořenová petržel, pastinák nebo černý kořen. Zapomenout bychom neměli s péčí ani na trávník, skleník, bazén či jezírko.
V druhé polovině října je vhodný čas na doplnění zahrádky o stromy ovocné i okrasné.
Péči bychom měli věnovat i dřevinám stávajícím – ty choulostivější dobře zazimovat. A byť se jaro zdá být v nedohlednu, až teď je třeba chystat dobrou půdu zeleninám, které rády „bydlí“ v první trati, tedy na čerstvě vyhnojených záhonech. Ačkoli nabídka průmyslově vyráběných hnojiv je obrovská, zkušení zahrádkáři vám potvrdí, že není nad dobře uleželý hnůj.
V říjnu dokončujeme sklizeň ovoce
Češeme, případně setřásáme, plně zralé domácí švestky. Průběžně protrháváme pnoucí ostružiny a dvakrát plodící maliny.
Češeme, třídíme a skladujeme pozdní odrůdy jablek a hrušek. Noční mrazy do minus 3 °C většinou ovoce nepoškodí. Nikdy však netrháme plody zmrzlé. Ovoce určené ke skladování je vhodné česat v rukavicích. Jen tak zabráníme otlakům. Pozdě zrající ovoce neskladujeme ve stejném prostoru s podzimním ovocem. Zimní odrůdy skladujeme v mrazuvzdorném sklepě, podzimní můžeme uchovat na půdě nebo v nevytápěné místnosti. Padané, ale jinak nepoškozené ovoce, co nejrychleji zpracujeme, např. moštováním.
Říjen je ideální čas na výsadbu listnatých dřevin.
Pokud tedy chceme vytvořit živý plot z keřů, pak využijeme čas do prvních mrazíků. Opadavé keře bez kořenových balů vysazujeme na podzim nebo časně na jaře, než začnou rašit. Rostliny předpěstované v kontejnerech můžeme vysazovat celoročně. Půdu před výsadbou dobře zpracujeme, vyčistíme od kamenů a jiných nežádoucích předmětů či plevelů. Do půdy přimícháme zahradnický substrát nebo kompost. Po výsadbě nesmíme zapomenout na důkladnou zálivku.
AKTUÁLNÍ PŘESNÝ ČAS
Nový obsah
Oblíbený obsah
- 1 of 28
- »»