Jste zde
Splátkový kalendář
Splátkový kalendář
Kde se se splátkovým kalendářem setkáme ?
Splátkový kalendář je zpravidla součástí úvěrových a hypotečních smluv, avšak rovněž také různých forem splátkového prodeje. V nich se zákazník ( dlužník ) zavazuje zaplatit dohodnutou částku v jedné nebo více splátkách ( prodejci ) věřiteli. V případě, že dohodnutý splátkový kalendář není dodržen, toto jednání je obvykle spojeno se sankcemi (penále), které by měly být předem dohodnuty.
Právní podmínky uzavření splátkového kalendáře
Splátkový kalendář je třeba uzavřít vždy písemně a je možné jeho znění měnit pouze po dohodě obou stran. Není tedy možné, aby ke změně podmínek splácení ve splátkovém kalendáři rozhodla pouze jedna strana, a to i tehdy, pokud o této změně dá druhé zúčastněné straně toto rozhodnutí na vědomí. Tato situace může nastat zejména u spotřebitelských úvěrů, dostane-li se kupující ( zákazník ) do dočasných problémů se splácením poskytnutého úvěru.
Změny ve splátkovém kalendáři
Věřitel mu však může splátky odložit a nebo změnit jejich výši. Toto rozhodnutí je však ze strany věřitele zcela dobrovolné a nevzniká na ně žádný nárok a nelze jej právně vymáhat. Věřitelé však k němu však mohou být motivováni tím, že náklady spojené se změnou mohou být podstatně nižší, než náklady na soudní vymáhání a případné exekuční řízení. V těchto případech se pak často nejedná ve prospěch věřitele ani dlužníka, kdy exekutor účtuje za různé výkony částky včetně úroku z prodlení. Dochází tak situacím, kdy z dluhu pěti tisíc na spotřebitelském úvěru výše částky přerůstá do desetinásobné výše. Tyto situace pak mohou být pro mnoho dlužníků zcela likvidační.
Ve složitějších finančních transakcích týkajících se splátek různých úvěrů či hypoték se někdy hovoří o restrukturaci dluhu, která ovšem nezahrnuje jen změny splátkového kalendáře, ale i jiné právní úkony.
Typ praktického kalendáře:
AKTUÁLNÍ PŘESNÝ ČAS
Nový obsah
Oblíbený obsah
- 1 of 28
- »»