Jste zde
Nachází se na Měsíci voda ?
Vyhodnocením dat bylo zjištěno, že Měsíc obsahuje vodu v pevném stavu
Před nedávnou dobou však bylo zjištěno při vyhodnocování dat, která sonda Čandrajan 1 na Zemi vyslala, že kráter Bullialdus, nad kterým sonda prolétala, obsahuje vodu, a to konkrétně v jeho středu na kopečku z magmatických vyvržených hornin, kdy k tomuto efektu došlo v důsledu dávného pádu meteoritu na měsíční povrch.
Čandrajan 1 objevil v čepičce kráteru hydroxidové skupiny, tedy atomy kyslíku a vodíku, které jsou přítomné pouze v magmatické vodě ve velké hloubce.
Údaje z indické sondy mohou napovědět mnoho o původu Měsíce i Země
Tyto údaje pravděpodobně změní představu lidstva o tom, jak vlastně Měsíc vznikal, a možná i o tom, jak se stal souputníkem naší domovské planety Země. Je však v současném stavu zkoumání obtížné tvrdit, že se voda nachází všude na Měsíci, neboť zobecňovat údaje z jednoho kráteru pochopitelně nelze - bude potřeba prozkoumat i další krátery, k čemuž bude potřeba specializovaných zařízení, dlouhodobě se pohybujících na povrchu Měsíce, a především, musí to být taková zařízení, která budou schopna hloubkových vrtů, aby se zjistilo, zda se jedná o vodu z komet, a nebo o vodu hlubinnou.
Co znamená voda ve vázaném stavu na Měsíci ?
Samozřejmě, že není jisté, že se tato voda nachází v kapalné, stavu, což znamená, že se jedná o vodu, která je vázaná podobně, jako je tomu v minerálech. Tuto vázanou vodu si lze představit podobně, jako je tomu v cementu - když se k němu přidá voda vznikne cement. K tomu tedy, abychom mohli vodu z betonu vyloučit, bude nutné jej zahřát na vysoké teploty a tak je tomu i na Měsíci : pokud to bude voda vázaná, nebude snadné ji získat.
Hlubinná voda na Měsíci se stane předmětem zkoumání připravovaného experimentu
Sám kráter Bullialdus vznikl před miliony let, a proto se tam voda zachovala hlubinná voda, jak se alespoň vědci domnívají, vyvržená na povrch spolu s horninami. Nejdříve je potřeba prozkoumat celý povrch Měsíce. Toto by se mohlo udát v průběhu připravovaného rusko-evropského experimentu.
Související obsah
AKTUÁLNÍ PŘESNÝ ČAS
Nový obsah
Oblíbený obsah
- 1 of 28
- »»