Přesný čas | Přesný čas online | Atomové hodiny | Přesný čas ve světě | Časová pásma | Kalendáře | Astronomie

Online přesný čas podle atomových hodin v ČR | Hodiny online | Přesný čas ve světě | Časová pásma | Proroctví

Přechod na zimní čas a zimní čas v Rusku

Přechod na zimní čas a zimní čas v Rusku

Ruská federace patří mezi jeden ze států, který si s časem hraje nejčastěji. Naposledy si rafičky hodinek kvůli změně zimního a letního času museli Rusové dne 27. března 2011. Rusko přechod na letní čas zavedlo v roce 1981 a bylo rovněž zavedeno jedenáct časových pásem. 

Hodiny na Rudém náměstí zažijí další změnu časuTehdejší prezident Vladimir Medveděv se rozhodl zrušit jak počet časových pásem a stejně tak i zimní, resp. letní čas. Medveděv argumentoval především tím, že čínské jedno časové pásmo a americké čtyři zóny jednoznačně prospívají podnikání. Podle některých vědců by pro Rusko bylo optimálních šest pásem. Změnu tehdy podpořila většina poslanců, ale i běžných Rusů, kdy 46 procent Rusů bylo pro změnu a 36 procent proti, a tak byl letní čas „navždy“ v Rusku posunut. Přechod na jiný čas nebyl pro Rusy složitým problémem: pět z 83 regionů neposunulo při přechodu na letní čas rafičky hodin dopředu jako dosud, ale právě o hodinku déle si přispalo.

Za změnu času se postavila výrazná většina poslanců ruské Dumy

Nyní však „věčné pravidlo“, které mělo usnadnit podnikání v největší zemi světa a zavedlo devět časových pásem namísto dosavadních jedenácti opět pozbylo platnosti. "Hodinové ručičky jsou podle zákona přenastaveny dne 26. října 2014, a poté se již s časem hýbat nebude," oznámila agentura Interfax. Za změnu času se postavila výrazná většina poslanců : pro původní předlohu hlasovalo v prvém čtení 436 ze 450 poslanců. Prý si mnoho občanů po přechodu na letní čas stěžovalo na chronickou nevyspalost a únavu. V závěrečném čtení změna času prošla poměrem 442 ku jednomu hlasu. Je pravdou, že toto rozhodnutí sice ruské zimy nezkrátí, ale snad zmírní diskuze na téma zimního času v Rusku. Zajímavé ovšem je, že původní Medveděvovu změnu podporovalo více jak 2/3 obyvatel, v roce 2013 to již bylo pouze okolo 20%.

Změna času v Rusku se však nesetkává jen s pozitivním ohlasem

Změna času v Rusku se však nesetkává jen s pozitivním ohlasem, na příklad na Kamčatce místní vláda slíbila, že region se k zimnímu času vracet nebude. Ještě dříve se zamítavě k hýbání s ručičkami postavili místní poslanci z ostrova Sachalin a to s ohlede na děti, které by se z odpoledního vyučování musely vracet domů v noci. Na letní čas si ještě
během předloňské volební kampaně stěžovali Vladimiru Putinovi i fotbaloví fanoušci kteří namítali, že pro časový náskok před Evropou nelze sledovat dění na ostatních hřištích, protože Moskva měla vůči středu Evropy tříhodinový posun a vůči Británii dokonce hodiny čtyři. O změně se začalo uvažovat již v souvislosti s olympiádou v Soči v roce 2013.

Letní čas byl v Rusku poprvé zaveden 1. července 1917

Letní čas v Rusku poprvé zavedla od 1. července 1917 prozatímní vláda, která zemi vládla po svržení cara. Po státním převratu o pár měsíců později bolševici zase vrátili hodinové ručičky na staré místo, aby o pár desetiletí zase vše změnili. Kupředu vůči zbytku planety se hodinky v tehdejším Sovětském svazu posunuly o šedesát minut 16. června 1930 a zpět se už nevracely. "Nadekretovaný" čas platil až do dubna 1981, kdy sovětská vláda zavedla každoroční změny letního času na zimní či naopak podobně jako většina evropských zemí.

Jaký má tedy změna zimního času v Rusku dopad na nás ? V Moskvě bude v době našeho letního času vždy více o hodinu, v době času zimního o hodiny dvě.